Hücrelerin Şekillerinin Farklı Olmasının Sebebi, Görevlerine Göre Şekilleri

0
Advertisement

Hücrelerin farklı şekillere sahip olmasının görevleri, işlevleri üzerindeki etkileri nelerdir? Farklı şekillerin sebebi nedir?

hücre çeşitleri

Bir Hücrenin Şekli İşlevini Nasıl Etkiler?

Bir insan zigotunun oluştuğu andan itibaren, hücreler bölünerek ve oluşacakları birçok farklı hücre tipine göre özelleşmekle meşgul olurlar. Bu özelleşmiş hücreler, sindirim ve boşaltımdan mesaj iletimine ve oksijen dağılımına kadar insan vücudunda çok sayıda işlev gerçekleştirecektir. Her insan hücresi tipinin yapısı, vücutta hangi işlevi yerine getireceğine bağlıdır. Her hücrenin boyutu ve şekli ile yerine getirmesi gereken görevler arasında doğrudan bir ilişki vardır.

ÖZET

Her bir insan hücresinin yapısı ve şekli, vücutta hangi işlevi yerine getireceğine bağlıdır. Örneğin, kırmızı kan hücreleri (RBC’ler), vücutta oksijen vermek için dar kılcal damarlara ve dolaşım sistemindeki keskin köşelerin etrafına kolayca yerleşmelerini sağlayan çok küçük, düz disklerdir.

Nöronlar, uzunlukları boyunca elektrik sinyalleri ve nöronlar arasındaki kimyasal sinyalleri kullanarak beyin ve omurilikten vücudun geri kalanına mesaj taşırlar. Elektrik sinyalleri kimyasal sinyallerden çok daha hızlı gittiğinden, nöronlar, daha kısa nöronların bir zincirindeki bağlantılar arasında ihtiyaç duyulacak daha yavaş kimyasal sinyal sayısını en aza indirmek için uzun ve incedir.

Kas hücrelerinin uzatılmış şekli, büzülme proteinlerinin kasların esnemesini mümkün kılan örtüşen bir düzende dizilmesine izin verir.

Advertisement

İnsan sperm hücrelerinin yapıları, döllenme için bir yumurtaya ulaşmak için uzun mesafeleri “yüzmelerine” izin verir. Bunu, kamçı gibi uzun kuyrukları olan flagella kullanarak ve aynı zamanda çok küçük olarak, potansiyel bir zigot için DNA’dan biraz daha fazlasını taşıyarak yaparlar.

Kırmızı kan hücreleri

Kırmızı kan hücreleri, oksijene yapışan ve vücudun tüm dokularına ileten protein hemoglobinini taşır. Kırmızı kan hücreleri düz, yuvarlak ve çok küçüktür, kan akışıyla köşeleri kolayca döndürmelerine ve oksijenin vücut hücrelerine aktarıldığı en küçük kan damarları olan kılcal damarlara geçmelerine izin verir.

Sinir hücreleri

Sinir hücreleri veya nöronlar, vücudun çeşitli uyaranlara yanıt vermesine, mekanizmaları düzenlemesine ve bilgiyi emmesine ve depolamasına yardımcı olarak beyin ve omuriliğe ve beyinden elektrik mesajları taşır. Bu elektrik mesajlarını en verimli şekilde iletmek için nöronlar uzun, ince bir yapıya sahiptir ve çok hızlı ve doğru iletişim ve yanıtlar sağlar. Uzunluk, bir nöronun yapısı için faydalıdır çünkü bir nöron içindeki elektrik mesajları, nöronlar arasındaki kimyasal mesajlardan daha hızlı seyahat eder. Bu nedenle, birkaç daha uzun nöron, daha kısa nöronların bir zincirinden daha hızlı sinyal iletimi anlamına gelir.

Kas hücreleri

İskelet kası hücreleri doğrusal lif demetleri halinde düzenlenmiştir. Tek bir kas hücresi, içinde birçok myofibril içeren uzun bir şekle sahiptir. Bunlar kas kasılması yapan aktin ve miyozinden proteinlerden yapılmış ince ipliklerdir. Kas hücrelerinin uzatılmış şekli, büzülme proteinlerinin kasların esnemesini mümkün kılan örtüşen bir düzende dizilmesine izin verir. Normalde bir hücre içindeki çekirdekler ve diğer organeller, kas hücrelerinin çevresinde yer alır ve proteinlerin sıralı desenleri için yer açar.

Sperm hücreleri

Erkeklerde sperm hücreleri, kamçı veya kamçı hücre uzantılarına sahip tek insan hücresidir. Bunun nedeni, döllenme için bir yumurtaya ulaşmak için uzun mesafeler “yüzme” ihtiyaçlarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca seyahat etme ihtiyaçları nedeniyle, bir sperm hücresinin gövdesi çok hafiftir, potansiyel bir zigot için DNA’yı içeren kromozomlardan çok daha fazlasını taşımaz. Diğer birçok vücut hücresinde bulunan diğer organeller, sperm hücrelerinde yoktur ve annenin (dişinin) yumurtası tarafından zigota verilir.

Advertisement


Leave A Reply