Hudson Nehri Hakkında Bilgi

0

Hudson Nehri nerededir, nereden geçer, nereye dökülür? Hudson Nehri özellikleri, uzunluğu, üzerindeki köprüler hakkında bilgi.

Advertisement

Hudson Nehri

Hudson Nehri; ABD’nin New York eyaletinde akarsudur. Marcy Dağı (1.629 m; eyaletin en yüksek noktası) yakınında bulunan Adirondack Dağlarındaki buzulların erimesi sonucunda oluşmuş küçük göllerden doğar. Başlıca kaynak suyu olan Opalescent’in Tear of the Clouds Gölünden doğduğu kabul edilir. Toplam uzunluğu 507 km’dir. İlk 165 km’sinde dönemeçli bir yol izleyerek Saratoga ilindeki (county) Corinth’e kadar genellikle güneydoğu, Hudson Çavlanına kadar da kuzeydoğu yönünde akar. Çavlandan sonraki 320 km’lik çığırında önemli bir eğim değişikliği göstermeden ve hemen hiç kıvrım yapmadan güney yönünde ilerleyerek Yukarı New York Koyunun başındaki Battery’de denize dökülür.

Coğrafi Özellikleri

Su toplama havzası 34.628 km2’dir. Yaklaşık 240 km uzunluğundaki aşağı çığırı su altında kalmış bir vadide akar. Irmak ağzından denize doğru 320 km boyunca derin bir denizaltı kanyonu uzanır. Irmağın kuzeydeki Troy kentine kadar olan bölümü gelgitten etkilenir; federal yönetime ait bir barajın bulunduğu Troy’da ortalama gelgit yüksekliği 1,4 m’dir. Irmağın Haverstraw Koyunda, Westchester ve Rockland illeri arasında 4,8 km’yi bulan genişliği, ağzında ancak 1,2 km’dir. Hudson Irmağı en büyük kolu Mohawk’la birlikte ülkenin en önemli suyollarından birini oluşturur.

Floransalı denizci Giovanni da Verrazano’ nun 1524’te ağzından biraz içeriye kadar yolculuk ettiği ırmak, adını 1609’da ilk keşif çalışmasını yapan Henry Hudson‘dan alır. Felemenkli göçmenlerin Hudson Irmağı vadisine yerleşmesi 1629’da başladı. Palisades (kumtaşı yükseltiler) ırmağın batı yakası boyunca New York’un güneyinden New Jersey’e kadar uzanır. West Point’teki ABD Askeri Akademisi ve Hyde Park’ta bulunan Roosevelt’e ait ev ırmağa egemen konumdadır.

HUDSON NEHRİ HARİTASI:

19. yüzyılda inşa edilen Delaware-Hudson, Champlain ve Erie kanalları ırmağı sırasıyla Delaware ve Aşağı St. Lawrence vadileriyle Büyük Göller’e bağladı. Böylece ırmak ülkenin ortabatı kesiminin ve New York kentinin gelişmesinde kilit bir rol oynadı. 1807’de Robert Fulton’ın buharlı gemi yolculuğunu başlatmasıyla birlikte ırmak kısa sürede önemli bir ticaret yoluna dönüştü. Irmağın aşağı çığırındaki başlıca kentler önceleri balina ticareti merkezleri, 19. yüzyılda da okyanuslararası filoların demirleme limanları olarak gelişti.

Advertisement

Irmakta taşımacılığı geliştirmeye yönelik çalışmalar 1797’de başladı. 1892’de federal yönetime ait bir suyolu olarak düzenlenen ırmağın Albany’ye kadar olan kesimi, yıl boyu okyanus gemileriyle ulaşıma elverişlidir. Irmak üzerindeki köprüler arasında Castleton-on-Hudson (1959), Rip Van Winkle (1935), Newburgh-Beacon (1963), Bear Mountain (1924), Tappan Zee (1956) ve George Washington (1931) köprüleri sayılabilir.


Leave A Reply