Hugo Wolf Kimdir?

0
Advertisement

Hugo Wolf kimdir? Hugo Wolf hayatı, biyografisi, eserleri, besteleri ve operası Yargıç hakkında bilgi.

Hugo WOLF

13 Mart 1860, Windischgraetz — 22 Şubat 1903, Viyana

Avusturyalı bestecidir. Viyana Konservatuvarı’nda başarı göstermeden iki yıl okumuş, sonra çıkarılmış, öğrenimini kendi kendine sürdürmüş, başka bestecilerin eserlerini incelemiş, kural kitaplarını ezberlemiş, 1884 yılında «Salonblatt» adlı derginin müzik tenkitçisi olmuştur. Yürekli görüşleriyle sevilmiş, bu arada «Lied»lerini bestelemeye başlamış, en verimli çağı 1888 yılı olmuş, 1897 yılında aklını yitirmiş, altı yıl sonra Viyana’da ölmüştür. Özellikle «Lied»leriyle tanınır. («Mörike Liederburch», «Goethe Liederburch», «Spanisches Lieder, burch», «Kellerlieder», v.b.) Bu türde Schubert, Schumann, Brehms çapında bir yaratıcıdır. Müziği Wagner etkisindedir. Tenkitçi olarak Brams’a karşıydı. Başka yapıtları arasında yaylı orkestra için «İtalyan Serenadı» ve «Corregidor» adlı operası vardır.

YARGIÇ (DER CORREGIDOR)

Dört perdelik operadır.
Metin: Rosa Mayreder-Obermayer.
Bestecisi:Hugo Wolf
İlk oynanış: 1896 Mannheim.
Başlıca kişiler: Tio Lukas (Bariton), Frasquito. (Soprano), Corregidor (Tenor), Repela (Bas), Juan López (Bas), Donna Mercedes (Mezzosoprano).
Konunun geçtiği çağ ve yer: 19. yüzyıl başlarında İspanya’da Endülüs çevreleri.

Konusu:
Değirmenci Tio Lukas’ın karısı Frasquita’nin güzelliği dillere destandır. Hayranları arasında bölgenin yargıcı da bulunmakta, yaşlı çapkın aşkını açıklamak için fırsat kaçırmamaktadır. Frasquita, yeğeninin bir işe atanması için yargıca yüz verirse de adamın öpmeye kalkmasıyla geri çekilir, düşmesine sebep olur. Yargıç öç almak için yemin eder, Lukas karısıyla yemek yerken onu resmi bir mektupla kente çağırtır, Frasquita yalnız kalınca değirmene girer, kadını tabancayla korkutmak ister, fakat bir tüfek namlusuyla karşılaşır, bayılır. Frasquita daha önce, dereye düşüp ıslanmış yargıcı soyup yatağa yatırır, kocasını, aramak amacıyla kente yönelir. Lukas aldığı mektup üzerine belediye sekreteri Juan Lopez’in evine gidip ne istediklerini sorar. Evde herkes içmektedir, kimsede cevap verecek hal yoktur. Lukas, değirmene döndüğünde yatakta yargıcı görür, karısının kendisini aldattığını sanarak öç almaya kalkar, adamın giysilerini giyip kente yollanır. Yargıç uyanmış, aklı başına gelmiştir. Giysilerini bulamayınca Lu-kas’m amacını kestirir, onun giysilerini alarak en kısa yoldan kenti boylar. Gece evine vardığında karısına seslenir, karısı onu Lukas sanarak selamlar, Lukas kılığındaki yargıç, kadının eşinin dönüp dönmediğini sorar, yargıç dönmüş bir saat önce yatağına girmiştir. Corregidor, kıskançlıktan deliye dönmüştür, kısa süre sonra yargıç kılığındaki Lukas belirir, evin önüne yapıtın tüm kişileri toplanmıştır. Gerçek ortaya çıkar; ne Frasquita kocasını, ne de Lukas karısını aldatmıştır. İkisi sevgiyle kucaklaşır, serüven tatlıya bağlanmıştır.

Advertisement

İspanyol müziğine daima ilgi ve eğilim gösteren Wolf, bu alanda rahat verim sağlayabilecek bir metne kavuşunca büyük bir kıvanç ve güçle çalışmaya koyulmuş, operayı kısa sürede bitirmiştir. İlk oynanışında gösterilerle selamlanan yapıtın konusu İspanyol yazarı Pedro Alarcon’un «Üç Köşeli Şapka» adlı oyunundan alınmış, Wagner etkisinde ve «Lied» anlayışında bir müzikle örülmüştür.


Leave A Reply