Hulahup Tarihçesi – Ne Zaman Bulundu ve Nasıl Gelişti?

0

Hulahup nedir? Nasıl ve ne zaman ortaya çıkmıştır? Gelişimi ve kullanımı tarih boyunca nasıl olmuştur? Hulahup tarihçesi.

Hulahup

Kaynak : pixabay.com

Aslen kurutulmuş asmalardan yapılmış ve çocuk oyunlarında tepelerden aşağı yuvarlanmak için kullanılan Hulahup, MÖ 1000 kadar erken bir tarihte ortaya çıkmıştır. Öncelikle basit çember oyunu için kullanılmasına rağmen, Hulahup yüzyıllardır yetişkinler ve çocuklar tarafından sevilmiştir. Bununla birlikte, şaşırtıcı bir şekilde, Hulahup sadece bir kez icat edilmedi, dünyadaki çeşitli uluslar bağımsız olarak Hulahup’u eğlence amacıyla yarattı ve kullandı.

Advertisement

Ancak, tüm Hulahup oyunları eğlence ve eğlence için oynanmadı. Bazen bu çemberler askeri ve savaş pratiği için de kullanıldı. MS 800-1500 arasında, birçok Kızılderili kabilesi, mızrak ve diğer silahları fırlatmak için hareketli hedefler olarak çemberler kullandı. İngiliz Ordusunun bile, askerlerin tahta veya metal bir çembere mızrak fırlattığı “çemberi öldür” adlı bir oyunu vardı. Ancak bu uygulama günümüzde yaygın değildir.

Bel çevresinde dönen Hulahup’un en modern versiyonu ilk olarak 1950’lerde icat edildi.California Wham-O oyuncak şirketi tarafından oluşturulan plastik bir çember 1960 yılında yaklaşık 100 milyon Hulahup sattı. 1950’lerde “Hulahup çılgınlığı” olarak tanındı. Bu süre zarfında, birbirine bağlı topluluklarda hulahop yarışmaları gibi etkinlikler yaygındı.

Amerika Birleşik Devletleri genelinde, Hulahup çılgınlığı büyük ve çeşitliydi, ancak 1980’de Hulahupların kullanımı hızla solmaya başladı. Ancak sirklerin ve jimnastikçilerin hulahup’u performanslarının ayrılmaz bir parçası olarak aldıkları Çin veya Rusya’da durum böyle değildi.

Hulahup

Bir hulahup sanatçısı (Kaynak : pixabay.com)

Nihayetinde, Hulahup, 1999 yılında Ulusal Oyuncak Onur Listesi’ne girerek, çocuk oyuncağı ve eğlence endüstrisindeki ayrılmaz yerini ifade etti. Hulahop, eski zamanlarda olduğu gibi bugün de çocuklar arasında yaygındır. Bununla birlikte, metodik ve yapısal ilerlemeler Hulahup’un çeşitli modern yetişkin eğlence mekanlarına da tanıtılmasına izin verdi.

Advertisement

Hula hoop, sirk dünyasında 1960’larda Rus ve Çinli sanatçıların Hulahup’u uç noktalara taşımasıyla ortaya çıktı. Bunlar geleneksel sirk sanatçılarını ve 30 çember kullanarak Hulahup ve trajedi karışımı bir kuğu şarkısının koreografisini yapan Avustralyalı sirk komedyeni ve tarihçi Judith Lanigan gibi çağdaş sirk sanatçılarını etkiledi .

Şu anda hula hula veya Hulahup dünya çapında sirk sanatçıları ve jimnastikçiler tarafından kullanılmaktadır, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da daha fazla varlığa sahiptir ve Latin Amerika’da artan bir popülariteye sahiptir.


Leave A Reply