Hümeze Suresi Hakkında Bilgi

0

Hümeze Suresi nedir? Hümeze Suresi ne zaman ve nerede indirilmiştir, kaç ayetten oluşur? Hümeze suresinin konusu ve anlamı hakkında bilgi

Hümeze Suresi

Advertisement

Hümeze Suresi Hakkında Bilgi

Hümeze Suresi; Kuran’ı Kerim’in 104, suresi, 9 ayetten oluşur. Mekke’de inmiştir. Hümeze, “iftira eden” anlamına gelir; ilk ayetinde bu sözcük geçtiğinden sure bu adı almıştır. Kuran’ın kısa surelerinden biridir. Adam çekiştirip işaretlerle eğlenmeyi iş edinenlerin nasıl cezalandırılacağım konu edinen surenin, bir iftira üzerine indiğine inanılır.

Hümeze Suresi’nde, insanlar arasındaki ilişkilerde temel olan ahlak ilkelerinin bir kuralına dikkat çekmektedir. İnsanları arkalarından çekiştirip kötülemek ve karalamak, yüzlerine karşı hakaret edip, küçük düşürmeye çalışmak, sözlü olarak veya el kol, kaş göz işaretleri yaparak onların şeref ve haysiyeti ile oynamanın çok kötü davranışlar olduğu, bu kötü huy sahiplerinin cezalandırılacakları bu surede belirtilmiştir.

Hümeze Suresi Anlamı

1-2- Mal toplayıp onu tekrar tekrar sayan, insanları arkadan çekiştirip, kaş göz hareketleriyle alay edenlerin (hümeze ve lümezenin) vay haline!

3- Malının, kendisini ebedi yaşatacağını sanır.

Advertisement

4- Hayır, andolsun ki, o hutameye atılacaktır;

5- Hutame’nin ne olduğunu bilir misin?

6-7- O, kalplerin içine işleyecek, Allah’ın tutuşturulmuş bir ateşidir.

8-9- Cehennemlikler, dikilmiş direklere bağlı oldukları halde, o ateşin kapıları üzerlerine kapatılacaktır.


Leave A Reply