Hurma Bitkisi Hakkında Bilgi

0

Hurma ağacı ve meyveleri ile ilgili olarak ansiklopedik bilgilerin yer aldığı yazımız. Hurma bitkisinin genel özellikleri nelerdir?

Hurma MeyvesiBir çeşit palmiyenin ve meyvasının adıdır. Kuzey Afrika’da, Güneybatı Asya’da yetişir. Hurmalar familyasının örnek bitkisidir, ağacı 30 metreye kadar boy atar.

«Kuran» da, «İncil» de adı geçen hurma, insanların çok eski zamanlardan beri faydalandığı bir besindir. Mezopotamya’da ele geçirilen 5.000 yıl öncesine ait tabletlerde hurma yetiştirme hakkında bilgiler bulunduğu görülmüştür.

Hurma ağacı, Hindistan cevizinden sonra, palmiyelerin en faydalısıdır. Hurma ağacı dikildikten 6-10 yıl sonra meyva vermeye başlar. Her ağaç 50 – 300 kilo arasında hurma verir. Hurma ağacı sıcak, kurak iklimi sever. Kumlu topraklarda iyi yetişirse de, büyük ölçüde sulamak ister. Bu bakımdan, hurma yetiştiriciler ağaçları sık sık sularlar. Öte yandan, yaz yağmurları meyvaya zararlıdır, olgunlaşmaktan alıkoyar. Hurmanın erkek ve dişi çiçekleri ayrı ağaçlarda bulunur. Çok eskiden beri tatbik edilen bir usule göre polen tozları elle, dişi çiçeğe götürülerek döllenme sağlanır.

Hurma meyvaları ağaçtayken altın sarısıdır. Kuruyunca kahverengine çalar. Hurma, daha çok, kurutulmuş olarak yenir. Çok besleyicidir. Bundan dolayı, bugün Birleşik Amerika’da üretilmesine büyük önem verilmekte, Arizona, Texas, Nevada ve Kaliforniya’da yetiştirilmektedir. Çin, İspanya, Fransa ve İtalya’da da yetiştirilir.

Hindistan cevizi gibi hurma ağacının da hemen her şeyinden faydalanılır. Meyvası çiğ olarak yenir, pastacılıkta kullanılır, ayrıca şaraba benzeyen bir içki yapmaya yarar. Ağacı iyi bir yakıt olduğu gibi basit yapı işlerinde de kullanılır. Yapraklarından sepet vs., tellerinden ip yapılır, tomurcukları sebze olarak yenir. Hurma çekirdeği kavrularak kahve yerine kullanıldığı gibi ezilerek yağı da çıkarılır. Yağı alınan çekirdekler hayvanlara yedirilir.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?