Huỳnh Tấn Phát Kimdir?

0
Advertisement

Huỳnh Tấn Phát kimdir, ne yapmıştır? Huỳnh Tấn Phát hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri ile ilgili bilgi.

Huỳnh Tấn Phát

Huỳnh Tấn Phát; (d. 1913, My Tho yakınları – ö. 30 Eylül 1989, Ho Şi Minh, Vietnam), ABD’nin desteklediği Saygon yönetimine karşı mücadele ederek ülkeyi yeniden birleştirmek amacıyla 1960’ta kurulan Vietnam Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin önde gelen kuramcılarındandır.

1930’larda Hanoi Üniversitesi’nde okurken Fransız yönetimine karşı bağımsızlık mücadelesine etkin olarak katıldı. II. Dünya Savaşı sırasında Japon işgaline karşı direniş hareketi içinde yer aldı ve 1944-45 yıllarında Thanh Nien adlı bir gazete yayımladı. Savaştan sonra toplumsal reformu ve siyasal değişimi amaçlayan Öncü Gençlik örgütüne katıldı; daha sonra liberal eğilimli Demokrat Parti’nin genel sekreteri oldu. Komünist olmamasına karşın, Fransa’ya karşı etkili bir direniş gösterdiği için Ho Şi Minh’in önderliğindeki Viet Minh’e girdi. I. Çinhindi Savaşı (1946-54) sırasında, iki kez tutuklandıysa da örgütün istihbarat birimini başarıyla yönetti.

Cenevre’de toplanan uluslararası konferansta Vietnam’ın kuzey ve güney olarak ikiye bölünmesinden (1954) sonra, Saygon’ da mimarlığa başladı. Bu arada Demokrat Parti’deki görevini de etkin olarak sürdürdü. Başkan Ngo Dinh Diem’in Güney Vietnam’daki bütün muhalif partileri sindirmeye yöneldiği 1958’de, yeraltına geçmek zorunda kaldı. 1960’ta Diem yönetimine muhalefet eden Saygon-Cho Lon-Gia Dinh Özel Bölge Merkez Komitesi başkanı oldu. Aynı yıl yeni kurulan Vietnam Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne katıldı. 1964-66 arasında örgütteki en güçlü konum olan Ulusal Kurtuluş Cephesi Merkez Komitesi genel sekreterliği görevinde bulundu. 1969’da oluşturulan Geçici Devrimci Hükümet’te başbakanlık görevini üstlendi. Vietnam’ın birleşmesinden sonra 1976’da başbakan yardımcılığına getirildi. 1982’de Devlet Sanayi Komisyonu’nun da başkanlığını üstlendi.

Advertisement

Leave A Reply