Hz Ayşe (Aişe) Kimdir? Müminlerin Anası Hz. Aişe’nin Hayatı

32
Advertisement

Hz Ayşe (Aişe) kimdir? Müminlerin Anası Hz. Ayşe’nin hayatı, İslamiyetteki rolü, katıldığı savaşlar, Peygamber efendimizin eşleri hakkında bilgi.

Hz. Ayşe

Kaynak: commons.wikimedia.org

Hz Ayşe (Aişe)

Hz Ayşe (Aişe); Hz. Muhammed’in üçüncü eşidir (Mekke 613-Medine 678). Birinci Halife Hz. Ebubekir’in kızıdır. İlk eşi Hz. Hatice 619’da öldükten sonra Hz. Muhammed Ayşe’yi Hz. Ebubekir’den istedi. 620’de nikahlanıp 622 /623’te evlendiler. Müslümanlar öteki eşleri gibi Ayşe’ye de saygın bir nitelik vererek kendisini Ümmülmü’minin (Müminlerin anası) sıfatıyla andılar. Hz. Muhammed 632’de öldüğünde Ayşe 18 yaşındaydı. Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’in halifelikleri dönemlerinde hiçbir olaya karışmadı. Hz. Osman’ın halifelikten çekilmesi gerektiğini savundu. Hz. Osman şehit edilince, Hz. Ali’nin de halifeliğine tüm gücüyle karşı çıktı. Hz. Osman’ın öcünü alacağını öne sürerek, Talha ve Zübeyr ile oluşturduğu askeri birlikte Basra’ya gitti. 4 Aralık 656’da Hz. Ayşe ve Hz. Ali’nin kuvvetleri Basra yakınlarında savaştı.

En çetin çarpışmalar Hz. Ayşe’nin bindiği devenin etrafında oldu. Hz. Ayşe’yi koruyan yetmiş kişi ve deve öldürüldü. Hz. Ali, savaşı kazandıktan sonra Hz. Ayşe’ye saygılı davrandı; yanındaki kırk kadınla Medine’ye dönmesini ve buyruğuna gerekli her şeyin verilmesini sağladı. Hz. Hasan’ın 670’te ölümünde Hz Muhammed’in mezarı yanına gömülmesine önceleri karşı çıkan Hz. Ayşe, çoğu Hz. Muhammed’in özel yaşamıyla ilgili 2.200 kadar Hadis nakletmiştir.

Hz. Muhammed’in Ölümünden Sonra

Aisha ve Muhammed’in 14 yıllık evliliğini sona erdiren Hz. Muhammed’in ölümünden sonra Aisha, Medine ve çevresinde elli yıl daha yaşadı. Zamanının çoğunu Kuran ve Hz. Muhammed’in sünnetini öğrenmek ve öğrenmekle geçirdi. Aisha, Kuran’ı ezberleyen üç kadından biriydi (diğer ikisi Hafsa bint Ömer ve Ümmü Seleme’ydi). Hafsa gibi, Aisha da Kuran’ı Hz. Muhammed’in ölümünden sonra yazdırdı. Aişe’nin hayatı boyunca, kadınların örtünmesi gibi İslam’ın önde gelen birçok adeti başlatmıştır.

Aisha’nın Arap geleneğini ve Arap kadınları arasındaki liderliği canlandırmadaki önemi, onun İslam içindeki büyüklüğünü vurgulamaktadır. Ayşe, erken İslam siyasetine dahil oldu ve ilk üç halifelik hüküm sürdü: Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman. İslam’da kadınların ev dışında katkıda bulunmalarının beklenmediği veya istenmediği bir dönemde, Aisha halka açık konuşmalar yaptı, doğrudan bir savaşa ve hatta savaşlara katıldı ve hem erkeklerin hem de kadınların Hz. Muhammed’in uygulamalarını anlamalarına yardımcı oldu.

Advertisement

32 yorum

  1. çok şükür müslümanım on

    performasımda bana yardımcı oldu bunu koyan kişiye allah sağlık saat versin

  2. çok tessekkur ederim bunu koyan kışıe onun sayesinde hz.aişe hakkında bir seyler öğrendim allah razı olsun

  3. hocam : Hz Ayşe (Aişe); Hz. Muhammed’in üçüncü eşidir (Mekke 613-Medine 678). Birinci Halife Hz. Ebubekir’in kızıdır. İlk eşi Hz. Hatice 619’da öldükten sonra Hz. Muhammed Ayşe’yi Hz. Ebu-bekir’den istedi. 620’de nikahlanıp 622 /623’te evlendiler. burada görüldüğü gibi sizin verdiğiniz tarihlere göre peygamber efendimiz hz.aişe 10 yaşında iken evlenmiştir. oysa ki genel kabul edilmiş deliller 17-18 yaştır. burada ise peygamber efendimizin vefatın da 18 yaşında idi deniliyor. rica ediyorum bunu açıklayın nasıl oluyor da 10 yaşın da evleniyor(623-613=10)

Leave A Reply