Hz. İshak Hayatı

0

Hz. İshak kimdir? Hz. İshak peygamberin hayatı, özellikleri, yaşadığı dönem ve yaptıkları hakkında bilgi.

Hz. İshak Kimdir?

Hz. İshak; Kuran’da, Tevrat’ta adı geçen bir peygamberdir. Hz. İbrahim‘le Sârâ’nın oğludur. İslâm kaynaklarına göre Aşure Gecesi’nde doğmuştur.

Advertisement

Kutsal hikâyelere göre, ondan tam bir yıl önce Hz. İbrahim‘e bir oğlu dünyaya geleceği Allah tarafından bildirilmişti. Sârâ buna şaşmıştı, çünkü kendisi 90, İbrahim de 120 yaşındaydı. İbrahim bu müjde üzerine, doğacak oğlunu Allah’a kurban adadı. Oğlu dünyaya geldikten sonra İbrahim bu adağını unuttu. İshak yedi yaşına geldiği sırada İbrahim‘e, rüyasında, adağı hatırlatıldı. İbrahim bu adağını yerine getirmek üzere İshak’ı keseceği sırada gökten bir koç indi. İbrahim‘in öteki eşi Hâcer’den dünyaya gelen bir oğlu daha (Hz. İsmail) vardı. Sârâ, İsmail‘in de mirasa ortak olacağını düşünerek Hâcer’i kıskanıyordu. Bunun üzerine, Hz. İbrahim, oğlu İsmail‘le Hâcer’i alıp Hicaz’a götürdü, İshak Filistin’de kaldı. Böylece Hz. İsmail Araplar’ın, Hz. İshak Yahudiler’ın dedesi oldu.


Yorum yapılmamış

  1. mükkemmel muhteşemmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

  2. Yanlis anlatmissiniz. Ishak degil Ismail önce dünyaya gelir ve kurban edilmesi istenir. Hz Ismail doguduktan sonra Sara hamile kalir ve Ishak dünyaya gelir

    • Dediğiniz gibi Hz. İbrahim’in Hacer’den olan oğlu İsmail’in kurban seçildiğine dair inanışlar da mevcuttur. Ancak İshak’ın kurban olarak seçildiğini kabul eden İslam bilginleri de mevcuttur. İki bilgiyi de belirtmek gerekir. Bu duruma dikkat çektiğiniz için teşekkürler.

Leave A Reply