Hz. Muhammed’in Adaletli Oluşu

0

Peygamber efendimiz hz. Muhammed(s.a.v)’in adaletli oluşu ile ilgili adaletli oluşunu anlatan yazımızın yer aldığı sayfa.

Hz. Muhammed’in Adaletli Oluşu

Advertisement

Adaletli olmak, Allah’ın emri ve insanlığa yaraşan bir tutumdur. Hz. Muhammed (sav.), sadece kendi akrabalarımıza karşı veya Müslümanlar arasında adaletli olmamızı söylememiştir. Aksine bütün insanlara karşı adil ve hakkaniyeti gözetmemizi emretmiştir.

Peygamber zamanında zengin ve söz sahibi bir aileye mensup birisi hırsızlık yapmış ve gereken ceza ona verilince, ashaptan bazıları aracı olup, peygamberden onun affını ya da daha hafif bir ceza verilmesini istemişlerdi. Hz. Muhammed (sav.) bu tür ayırımcı farklı tutum ve davranışa öfkelenerek; “Vallahi eğer kızım Fatıma bu fiili işlemiş olsaydı, O’nun da elini keserdim. Sizden önceki kavimler, zengin ve nüfuz sahiplerini affederken, fakir kimselere en ağır cezayı tatbik ettikleri için helâk oldular!” şeklinde tepki göstermiştir.

Kâbe hakemliğinde göstermiş olduğu adaletli uygulama, Medine’li Yahudiler, efendimize getirdikleri davalarında gösterdiği adalet, Onun adaletini anlatmamız için en güzel örnekleridir.

Advertisement


Leave A Reply