Hz. Musa’nın Hayat Hikayesi ve Göstermiş Olduğu Mucizeler

155

Hz. Musa peygamberin hayatı, özellikleri, mucizeleri. Hz. Musa’nın hikayesi, hayatının özeti ve getirmiş olduğu On Emir’de neler var?

Hz. Musa

Hz. Musa

Hz. Musa

Hz. MUSA, Musevilik dininin peygamberidir. Hayatı üzerine edinilen bilgiler, daha çok, Museviler’in din kitabı olan Tevrat’a dayanır.

Advertisement

Hz. Musa doğduğu sırada İsrailoğulları Mısır’da bulunuyorlardı. Mısır’ın yerlisi olan Kıpt kavmi, İsrailoğulları’na hor bakarlardı. Onları, köle gibi, ağır işlerde kullanmaya, çeşitli eziyetler etmeye başlamışlardı. İsrailoğulları günden güne çoğaldıkça da fena halde tasalanıyorlardı. Buna rağmen, dedelerinin ülkesi olan Ken’an iline gitmek isteyen bu insanların yakasını bırakmıyorlar, her gün yeni vergiler, yeni eziyetlerle onları eziyorlardı. İsrailoğulları on iki «sıbt» (soy) du. Her soy, Yakup’un oğullarından birinden geliyordu. Birleşseler büyük bir kuvvet meydana getirebilirlerdi ama kendilerini bir araya getirecek bir başları yoktu.

O sırada Firavun’un kahinlerinden biri, İsrailoğulları’ndan bir erkek çocuk doğacağını, Mısır’ın bu yüzden zarar göreceğini, felakete uğrayacağını haber verdi. Firavun, bundan ürktü, İsrailoğuları’ndan doğacak her erkek çocuğun öldürülmesini emretti.

Yakup’un üçüncü oğlu olan Levi soyundan Ümran’ın bir oğlu oldu. Anası onu öldürülmesin diye, hasır bir sepete koyup Nil nehrine salıverdi. Firavun’un karısı Asiye, sarayının önünden geçen sepetin içindeki çocuğu gördü, onu aldı, evlat edindi. Büyüyünce kendi işlerinde çalıştırmak istiyordu. Yalnız, çocuk kimseden süt emmiyordu. Birçok sütana getirttiler. Çocuk (Musa) ancak annesinin memesini aldı. Böylece, Musa’yı, kendi annesi, sarayda büyüttü.

Hz. Musa doğumu

Hz. Musa doğumu

Musa’nın Mucizeleri

Musa, bir gün Mısır’da gezerken bir Mısırlı’nın, İsrailoğulları’ndan birini haksız yere döverken gördü, adamı bir yumrukta öldürdü. Elinden böyle bir kaza çıktığı için artık Mısır’ da duramazdı, kaçarak Medine’ye gitti. Şuayip Peygamberin bir kızıyla evlenip orada kaldı. Yıllarca sonra, kendi kavmine dönmek üzere, çoluk çocuğunu alıp yola düştü. Sina Yarımadası’nda Tur Dağı’na çıkınca orada, Tanrı’yla görüştü. Tanrı’nın emirlerini, peygamberlik, kurtarıcılık hükmünü aldı. Mısır’a gelince ağabeysi Harun’la anlaştı. İkisi Firavun’un karşısına çıktılar, onu hak dinine davet ettiler. Firavun Mısır’da kendisinden başka tanrı olmadığını söyleyerek Musa’yla alay etti. Musa, elindeki asayı yere bıraktı. Asa hemen yılan oldu. Firavun Musa’yı sihirbazlıkla suçladı, Mısırlı büyücülerle yarışa davet etti. Bu yarışmada Musa’nın asası, öbür sihirbazların hünerlerini hiçe indirdi. Firavun buna pek kızdı. İsrailoğulları ise Musa’nın yüceliğini anlamış, onun çevresinde toplanarak sözlerine iman etmişlerdi. Bunun üzerine Firavun, İsrailoğulları’nın Mısır’dan çıkıp gitmelerine izin verdi. Sonra da pişman oldu. Bütün askeriyle peşlerine düştü. Kızıldeniz kıyısında onlara yetişti. Musa asasını yere vurunca deniz yarıldı. İsrailoğulları bu geçitten geçtiler. Firavun’la ordusu da Kızıldeniz’e girmişlerdi. Musa asasını bir kere daha vurdu. Deniz kapandı. Firavun’la askerleri boğulup öldüler.

Advertisement
Kızıldeniz'in Yarılması mucizesini anlatan bir tablo

Kızıldeniz’in Yarılması mucizesini anlatan bir tablo

Musa, Ürdün kıyılarına gelip Eriha şehri karşısındaki dağa çıktı. Oradan, İsrailoğulları’na vaat edilen Ken’an İli’ni (Filistin’i) seyretti. Yalnız, oraya varamadı. Yuşa’yı kendisine vekil tayin ederek öldü. Musa’nın kurduğu din, İsa’ya kadar, tek «semavi» (yani Tektanrılı, kutsal kitaplı) inanç olarak kaldı. Ondan sonra gelen peygamberler de hep Musa şeriatına göre iş gördüler. Tevrat «Ahd-i atik» adiyla din kitapları oldu.

Musa’nın şeriatı, Sina Dağı’nda kendisine buyrulan meşhur On Emir‘e dayanır, ki şunlardır:
 1. Karşımda başka ilahların olmayacak;
 2. Puta tapmayasın;
 3. Boş yere Yehova’nın (Tanrı’nın) adını anmayasın;
 4. Altı gün çalışıp yedinci gün dinlenesin (Sebat gününde) ;
 5. Anana-babana saygı gösteresin;
 6. Adam öldürmeyesin;
 7. Zina etmeyesin;
 8. Çalmayasın;
 9. Yalancı şahitlik yapmayacaksın;
 10. Komşunun malına göz dikmeyeceksin, kıskanmayacaksın

Musa’yı, Moab ülkesinde bir dereye gömdüler. Mezarı belli değildir. 120 yaşında öldüğü söylenir. Hz. Musa, Müslümanlarca da hak peygamberi olarak tanınır.


155 yorum

 1. çok teşekkür ederim herkese bu yazı benim için çok önemliliydi tekrardan teşekkür ederim herkese

 2. Çok teşekkür ederim çok merak etmiştim .Kısa olduğu için de teşekkürler her yerde uzun uzun yazıyordu.

 3. fatmanur yaşar on

  harika çok beğendim.din kültürü veahlak bilgisi öğretmenim ayşe hoca bu ödevi verdi…

 4. fatmanur öğretmeninin adını vermen hiç hoş değil belki o öğretmenin adının başka yerlerde okunmasını istemiyor yanlış yapmışsın ben de bu siteyi çok beyendim çok yardım cı oldu teşekkürler bu siteyi kuran kişi

 5. Bir düşünür on

  Yahu arkadaş herkez ödev için girmiş okumuş bu yazıyı hiç mi bir kimse içinden geldiği için okumaz !!

 6. Benım dıkkatımı 10 emır cektı muslumanların neden ılerlemedıgını anlayın.emır az ama cıddı en sevdıgım emır allah adını bos yere anmayacaksın ama bızler o kadar basıt ınsanlarız kı …………………………

 7. Mehmet Taha Mahsereci on

  Musevilik diye bir din yoktur bildiğim kadarıyla. Tüm peygamberler aynı Islamı tebliğ etmişlerdir. Peygamberler kendi isimleri ile anılacak yeni bir din getirmemişlerdir bildiğim kadarıyla. Ilgilenen ve merak edenler Tefhimul Kur’an tefsirine bakabilirler. Hayırlı akşamlar.

 8. Fatih Önal on

  Çok güzel olmuş zaten bütün peygamberler güzel benim de çoooooooooooooooooook işime yaradı.

 9. BİLGİSAYARA H.Z MUSA NIN HAYATINI KİM YÜKLEDİYSE ELLERİNE SAĞLIK ÇOK GÜZEL ANLATMIŞ PROJE ÖDEVİNDEN 1000PUAN ALDIM

 10. Çok güzelllll perfonmanstan öğretmenin ağzı açık kaldı çünkü çok güzel yazı yazdım yaazımıda ablam yazdı:-) 🙂 🙂

  • slm mahmut ılim meyve ağacı gibi
   Kim dıkerse sevab kazanır ve kazanıyor
   İlim denız gibi içine gittikçe şeref
   Ve nurlaşırsın

 11. Babamdan ogrendigim bir konuyu ariyorum bulmam gerek,,,,,,,,
  kisaca anlatim,,,, Adamin biri bir kopegin on sag ayagini kirar,,, kopep adami HZ MUSA (ra) ya sikayet HZ MUSA (ra) adami çagirir neden bu hayvanin ayagini kirdin diye sorar,,,, adam cevaben benden kaçmadi bana çok yaklasti bende elimdeki sopayla vurarak benden uzaklasmasini istedim,,,,, der,,,
  HZ MUSA kopege donerek neden kaçmadin neden korkmadin bu adamdan?? kopek cevaben sakali vardi bu yuzden bana zarar vermez diye dusundum der,,,,HZ MUSA ozaman cezalandiralim kisasa kisas sag kolunu kiralim diye hukmeder,,,, kopek hemen ihtiraz eder,,,, hayir YA HZ MUSA kolunu kirmayin çoluk çocugu vardir belkide onlarin nafakasi için çalisiyordur,,, o vebali alamam kimse bir daha aldamasin diye,,, sadece sakalini kesin yeter,,, diye cavap verir,,,,

 12. size bir soru sorsam ? bu konu hakkında araştırma yapıyorum.Elimde firavun ramses ile ilgili 5 ciltlik bir kitap serisi var yazılanlara göre mısırın en refah içinde olduğu yıllarda firavun ramses miş ve musa adındaki bir yahudi firavunun çocukluk arkadaşıymış.Burada işçi olarak çalışıp en iyi koşullarda pi-ramses şehrinin inşasını başında bulunmuş daha sonra tanrıçalar ve tanrılar içn tapınaklar yapmanın inançlarına aykırı olduğunu düşünmüş ve arkadaşlarını tek tanrı inancı hakkında yüreklendirmeye çalışmış.Fakat yoldan geçerken mısırlı bir adamın(firavunun kız kardeşinin kocasının) suçsuz bir yahudiyi dövdüğünü görünce adamı istemeden öldürmüş,ve başka ülkelere kaçmak zorunda kalmış.kitabın kalanını daha okumadım ama bunlardan sonra bir araştırma yaptım. ismailbayraceken.blogcu.com/bogulan-firavun-mernaptah-tir/1304959 adlı yazıyı okuduktan sonra boğulan firavunu ramsesin oğlu olduğunu düşünmeye başladım ki bu en mantıklısı gibi geliyor çünkü ramsesin mumyası en iyi korunan mumya ve ölüm nedeni diş apnesine bağlı kanama öldüğünde 96 yaşındaydı.Boğulan firavunun ismini bilen varsa bana söyleyebilir mi ?

Leave A Reply