I / İ Harfi İle Başlayan Renkler – Baş Harfi I / İ olan Renkler Listesi ve Kodları

0

I / İ harfiyle başlayan renk isimleri nelerdir? I / İ harfi ile başlayan renkler, örnek resimleri ve heksadesimal, html renk kodları listesi.

İ ile başlayan renkler

I / İ Harfi İle Başlayan Renkler

Advertisement

I harfi ile başlayan renk bulunmamaktadır.

İlkbahar yeşili

İlkbahar yeşili

Onaltılı renk kodu ile springgreen / İlkbahar yeşili renk #00ff7f, yeşil-mavi’ın bir tonudur. RGB renk modellemesinde #00ff7f; 0% kırmızı, 100% yeşil ve 49.8% maviden oluşur. HSL renk modellemesinde #00ff7f; 150° (derece) tonu, 100% dogunluk ve 50% açıklık içerir. Bu rengin dalga boyu yaklaşık olarak şudur 538.08 nm.

Bahar yeşili, renk tekerleğinde, camgöbeği ve yeşilin tam ortasında bulunan bir renktir. CIE renklilik diyagramında çizildiğinde, görünür spektrumda 505 nanometrelik bir görsel uyarana karşılık gelir. Bahar yeşili renk tekerleğinde saf bir renktir. İfadesi RGB renk tekerleği olarak bilinen HSV renk uzayında, yay yeşili 150 ° tona sahiptir. Bahar yeşili, RGB renk çarkındaki üçüncül renklerden biridir. Bazen nane yeşili olarak da adlandırılır.

Advertisement

Bahar yeşilinin tamamlayıcı rengi gül rengidir.

Heksadesimal Kodu: #00FF7F

İslam yeşili

İslam yeşili

Onaltılı renk kodu ile i̇slam yeşili renk #009000, yeşil’ın orta koyu bir tonudur. RGB renk modellemesinde #009000; 0% kırmızı, 56.47% yeşil ve 0% maviden oluşur. HSL renk modellemesinde #009000; 120° (derece) tonu, 100% dogunluk ve 28% açıklık içerir. Bu rengin dalga boyu yaklaşık olarak şudur 549.13 nm

Yeşil renk İslam’da geleneksel öneme sahiptir. Kur’an-ı Kerim’de cennet ile ilişkilidir. 12. yüzyılda, yeşil (Şii) Fatimidler tarafından, (Sünnet) Abbasiler tarafından kullanılan siyahın aksine, tarafından hanedan rengi olarak seçilmiştir. Fatimid hanedanının renginden sonra yeşil, Şii ikonografisinde özellikle popüler olmaya devam etmektedir, ancak Sünni devletler tarafından, özellikle Suudi Arabistan bayrağında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde yeşil, İslam’ın sembolü olarak çeşitli ulusal bayraklarda da kullanılmaktadır. Bunlar: Afganistan, Cezayir, Azerbaycan, Komor Adaları, İran, Moritanya, Pakistan, Suudi Arabistan. ve Sri Lanka. Bazı Arap ülkeleri, doğrudan İslam’a olmasa da, Fatımî Halifeliği temsil etmek için yeşil olarak öne çıkan pan-Arap renklerini kullanmaktadır. Bunlar arasında Irak, Ürdün, Kuveyt, Sudan, Suriye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yanı sıra Filistin, Somaliland ve Batı Sahra da dahil olmak üzere birçok ülke yer alıyor.

Advertisement

Heksadesimal Kodu: #009000


Leave A Reply