I ve İ Harfiyle Başlayan Çiçekler, Baş Harfi I ve İ Olan Çiçek İsimleri Özellikleri

0
Advertisement

I / İ harfiyle başlayan çiçeklerin isimleri, çiçek çeşitleri listesi. Baş harfi I / İ olan çiçek türleri nelerdir? I / İ Harfiyle Başlayan Çiçekler listesi

I / İ Harfiyle Başlayan Çiçekler

Arka resim kaynak: pixabay.com

I / İ Harfiyle Başlayan Çiçekler

ıhlamur

Ihlamur

Latince adı ‘Tilia Cordata’ olan Ihlamur, ıhlamurgiller familyasındandır. Anavatanı Kuzey Yarımküre’dir. Ülkemizde hemen hemen her bölgede rahatlıkla yetişir. Ihlamur ağacının çok sayıda türü bulunur. Yürek şeklini andıran yapraklarının kenarları dişli ve uzun saplıdır. Haziran ve Temmuz aylarında sarımsı renkte ve karakteristik kokuya sahip çiçekler açar. Kışın yapraklarını döken uzun ömürlü bir bitkidir.

ıtır

Itır

Sardunyagiller (Turnagagasıgiller) familyasındandır. 60 cm. kadar boylanabilen, kışın yapraklarını dökmeyen ama soğuğa ve özellikle dona karşı çok duyarlı çok yıllık bitkilerdir. Yuvarlak kesitli, yeşil renkli ve bol tüylü gövdeleri zamanla odunsulaşır.

iğde

Advertisement

İğde Çiçeği

Latince adı Elaeagnus olan iğde ağacı kuraklığa dayanıklı, en verimsiz arazilerde bile yetişebilen bir türdür. Türkiye’de özellikle Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinde yetiştirilen iğde ağacının meyvesi iğdenin pek çok faydası bulunmaktadır.

inci çiçeği

İnci çiçeği

Zambakgiller familyasındandır. 15-30 cm. boylanabilen, sürüngen kök gövdeli çok yıllık otsu bir bitkidir. Gölgelik ve nemli yerleri seven bitkinin kökü, rizomundan (kök gövde) çevreye yayılan kökçükler şeklinde, yaprakları sapsız, elips biçiminde, iri ve geniştir. Her sürgününde iki yaprak yer alır.
ipek çiçeği

İpek Çiçeği

Çok güneşli ve susuz yerlere uyum sağladığı ve rengarenk çiçekleri olduğu için bahçelerde çokça kullanılır. Semizotugillerdendir.60 Kadar türü vardır. Haziran – Eylül arasında çiçekli yapısını korur. Yalınkat ve katmerli çiçek yapısında çeşitleri bulunmaktadır.

iris çiçeği

İris

İris çiçeği, doğada en fazla mavi rengi ile bilinmektedir. Sarı, mavi, mor ve turuncu gibi renklerde de açanlarını görebiliriz. Yunancada gökkuşağı anlamına gelmesinin nedeni, çok renkli açabilen bir çiçek olmasındandır. Çiçek görüntüsü bakımından formu bozulmadan, uzun süre dayanabildiğinden dolayı, kesme çiçek olarak kullanılmaktadır.

Advertisement


Leave A Reply