I ve İ Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0
Advertisement

Dünyadaki baş harfi I-İ olan, I – İ harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? I – İ Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

i ülkeler

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADI BAŞKENTİ
 Irak Bağdat
 İran Tahran
 İrlanda Dublin
 İskoçya Edinburgh
 İspanya Madrid
 İsrail Tel Aviv
 İsveç Stockholm
 İsviçre Bern
 İtalya Roma
 İzlanda Reykjavík

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.


Reykjavik

Reykjavik; İzlanda’nın başkentidir. Adanın güneybatı kıyısında 64° 10′ kuzey enlemi 21°58′ boylamı arasında yer alır. Faxa Koyu’nda, ülkenin başlıca limanı, ticaret, endüstri kültür merkezidir. Çevresindeki tepelik alanlara yayılan kentte, halkın çoğunluğu küçük ölçekli yapım işleriyle uğraşır. Basım-yayın, yapı, besin, dokuma, metal eşya, başlıca endüstri etkinlikleridir. Ülke ekonomisinde önemli rol oynayan balıkçılığın odak noktasıdır. Yöresindeki sıcak su kaynaklarından sağlanan buhardan evlerin ısıtılmasında yararlanılır. İzlanda nüfusunun yarıdan çoğunu barındıran kent, iki bölümden oluşur: Eski Kent, Yeni Kent. İki alçak tepenin ortasındaki çukurlukta, kuzeyde limanla sınırlı Eski Kent’te, Tjörnin Gölü, Parlamento, Luther Kilisesi, finans kuruluşları, hükümet ve belediye binaları; Eski Kent’in 800 m dışında İzlanda Üniversitesi, Ulusal Müze, Galeri, Ulusal Kitaplık, Tiyatro gibi kültür kurumları yer alır. Çevresindeki tepelik alanlara, doğru yayılan kentin, doğu bölümünde ise yeni kent merkezi yükselir.

Tarihi: 870’lerde yerleşime açılan Reykjavik, 18 yüzyıla kadar küçük bir kasaba ve ticaret üssü olarak kaldı. 1786’da kent, 1796’da başpiskoposluk konumu kazandı. 1843’te, İzlanda Parlamentosu’nun (Althing) toplanmasıyla, fiilen başkent oldu, 1918’de resmiyet kazandı. İkinci Dünya Savaşı’nda, ABD ve İngiliz askeri güçleri tarafından hava ve deniz üssü olarak yararlanıldı. Bu tarihten sonra gelişti. 11 Ekim 1986’da, iki süper gücün (ABD-SSCB) liderlerinin (Ronald Reagan-Mihail Gorbaçov) silahsızlanmayla ilgili ikili görüşmelerine sahne oldu.


Dublin

Dublin; İrlanda dilinde Baile Atha Cliath. İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti; aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Liffey Irmağı’nın ağzında, kentin adını taşıyan körfezin batısında kuruludur. İrlanda Adası’nın doğu kıyısının hemen ortasında, İngiltere Adası’nın Hollyhead Burnu’ndan (Galler) yaklaşık 110 km uzaklıktadır. Liffey Irmağı tarafından iki eşit parçaya bölünen, Kuzey-Güney Dublin, birbirine, dokuz karayolu, iki demiryolu, çok sayıda yaya köprüleriyle bağlanır. Kent; güneyden ortalama yükseltisi 1.000 m’yi bulan tepeler, kuzeyden alçak düzlükler, doğudan İrlanda Denizi, batıdan Liffey Irmağı’nın geniş tabanlı vadisiyle çevrilidir. İklim, soğuk ve nemlidir. Yazlar serin, kışlar genellikle soğuk geçer. Yağış bol olduğundan çevre yeşil çayırlarla örtülüdür. Gemi yapımı ve onarımı, tekstil (özellikle, keten, poplin, yünlü dokuma), besin, içki (viski, bira), sigara, cam vb başlıca endüstri etkinlikleridir. Endüstri Devrimi’nde büyük dokuma fabrikaları kurunca, 18. yüzyıldan başlayarak yün, ipek, keten dokumacılığı gelişti, “İrlanda keteni” dünya çapında ün kazandı. İrlanda demiryolu ağının merkezi olan kentin, Londra (Dublin-Hollyhead arasındaki feribotlar aracılığıyla) Belfast, Londanderr, ile demiryolu, Liverpool, Glaskow, ile denizyolu bağlantısı vardır. Dublin’den çeşitli Avrupa ülkelerinin başkentlerine ve ABD’nin New York kentine düzenli uçak seferleri vardır.

Tarih. Dublin adı, İrlanda dilinde “Kara göl” anlamına gelen “Dibh linn” sözcüklerinin kaynaşmasından doğmuştur. 2. yüzyılda İrlanda’nın merkezi olarak kurulan kent, çeşitli boyların istilasına uğradı. 5. yüzyılda Hristiyanlığın benimsenmesinden sonra gelişti. 8-9. yüzyıllarda İskandinavyalıların, 10. yüzyılda Danimarkalıların eline geçti. 1170’te İngiliz egemenliğine giren kent ve İrlanda topraklan, yaklaşık 900 yıl İngiliz yönetiminde kaldı. Bu süre içinde, İngilizlere İrlandalılar arasında kanlı çatışmalar meydana geldi. İrlanda Adası’nın güneyi 1922′ de İrlanda Cumhuriyeti adıyla bağımsızlığını kazanınca Dublin başkent yapıldı.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply