I. ve II. Bahadır Şah Hakkında Bilgi

0

I. ve II. Bahadır Şah hakkında genel ancak kısaca bilgi veren sayfamız. I. Bahadır Şah ve II. Bahadır Şah ile ilgili bilgiler.

I. Bahadır Şah, bahadur şah ve şah âlem olarak da bilinir (d. 14 Ekim 1643, Burhanpur – ö. 27 Şubat 1712, Lahor, Hindistan), 1707-12 arasında Hint-Türk hükümdarı.

Evrengzib’in ikinci oğlu olarak Şehzade Muazzam unvanını taşıyordu. Ağabeyinin, babasının rakibi olan amcası Şah Şüca’ya katılması üzerine tahtın tek vârisi durumuna geldi. 1663’te, Hindistan’ın güney ve orta kesimlerini kaplayan Dekkan Platosu bölgesine babasını temsilen gönderildi. 1683-84’te Bombay’ın güneyinde Portekizlilerin elinde bulunan Goa’daki Marathalann üzerine gönderilen bir orduya komuta etti, ama Portekizlilerin desteğinden yoksun kaldığı için büyük bir bozguna uğrayarak geri çekildi. Sekiz yıl boyunca zulüm gördükten sonra 1699’da babası tarafından Kâbil valiliğine atandı. Babasının ölümünden sonra iki erkek kardeşini öldürterek tahta çıktı. I. Bahadır Şah adıyla kısa süren hükümdarlığı sırasında Marathalann ve Racputlann muhalefetiyle uğraştı. 1710-12’de Sihleri Pen-cap Dağlarına sürdü. Önderleri Banda Singh Bahadır’ı ele geçiremediyse de, ona boyun eğdirmeyi başardı.
——————————————————————————————————–
II. Bahadır Şah, bahadur şah olarak da bilinir (d. 24 Ekim 1775, Delhi – ö. 7 Kasım 1862, Rangoon), tam adı siraceddîn bahadır şah, 1837-58 arasında hüküm süren son Hint-Türk hükümdarı. Şair, müzisyen ve hattat olarak siyasal önderden çok, bir sanatçıydı.

II. Ekber Şah ile Lal Bai’nin ikinci oğluydu. Hükümdarlık döneminin büyük bölümünde, gerçek bir yetki sahibi olmaksızın İngilizlere hizmet etti. 1857-58 Hint Ayaklanmasına gönülsüzce ve çok kısa bir süre için katıldı. Ayaklanma sırasında Meerut kentinden gelen isyancı birlikler Delhi’yi ele geçirdi ve Bahadır Şah’ı ayaklanmanın göstermelik önderliğini kabullenmeye zorladı. Şah 82 yaşında ölüm korkusuyla buna rıza gösterdi. Ayaklanmanın İngilizlerce bastırılmasından sonra ailesiyle birlikte Birmanya’ ya (bugün Myanmar) sürüldü.


Leave A Reply