Ian Donald Hayatı

0
Advertisement

Ian Donald kimdir ve ne yapmıştır? Ian Donald hayatı, biyografisi, tıp, ultrason alanındaki çalışmaları ve katkıları hakkında bilgi.

Ian Donald

Ian Donald

Ian Donald (1910-1987)

Ian Donald; tıbbi tanı için ultrason konusunda öncü olan bir İngiliz doğum uzmanıydı.

Donald, 1937’de Londra’daki St Thomas’s Hastanesinde tıp fakültesine başladı. Çalışmaları, İkinci Dünya Savaşı sırasında, Kraliyet Hava Kuvvetlerine hizmet verdiği sırada kesintiye uğradı. Savaştan sonra Donald, St Thomas’a geri döndü. 1947’de doğum uzmanı oldu. 1954’te Glasgow Üniversitesi’nde Ebelik Rejius’a atandı.

Çocukken, Donald makine ve elektronik konusuna meraklıydı. Savaş sırasında radar ve sonar’a aşina oldu ve Glasgow’da tıbbi tanı için sonar kullanımı araştırdı. O zaman, ultrason esas olarak metaldeki kusurları tespit etmek için kullanılıyordu. 1955’te, Donald bu tekniği kullanan, kazan üreten bir şirketi ziyaret etti. Bir dizi tümör ve yumruyu topladı ve onları ultrasonla taradı. Cildin altındaki yumuşak doku tümörlerinin X ‑ ışınları kullanılarak bulunması zordu.

1958’de Donald ve Tom Brown adında bir mühendis ilk başarılı ultrason teşhis makinesini yaptı. Donald’ın insanları teşhis etmek için ultrason kullanma fikri alay konusu oldu. Bununla birlikte, bir kadın hastada büyük bir yumurtalık kisti teşhis edildikten sonra, uygulayıcılar teknolojiyi ciddiye almıştır. Alice Stewart’ın araştırması, hamilelik sırasında X ‑ ışınlarının fetüs için tehlikeli olduğunu gösterdi ve bu da ultrasonun daha güvenli bir görüntüleme teknolojisi olarak kabul edilmesine yol açtı.

Donald fetal gelişimi ölçmek için ultrason kullanarak öncülük etti. Daha sonra kürtaj ve embriyolar üzerinde deneylere olan karşıtlığıyla tanındı. 1967 Kürtaj Yasası’na karşı kampanya yürüttü.

Advertisement

Leave A Reply