İbrik Nedir? Sözlük Anlamı

0
Advertisement

İbrik ne anlama gelir? İbrik kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, ibrik hakkında kısa bilgi, açıklaması, terimler.

Su koymaya yarayan kulplu, emzikli kap
“Maden ibrikler büyük bir sanatla yapılırdı.” – F. R. Atay
İbrik, el, yüz yıkamak ve abdest almak için kullanılan şişkin karınlı, ince boyunlu kap. Bir sapı, bunun karşı yanında uzun bir emziği ve çoğu zaman kapağı olur.

Abdest ibriği leğeniyle birlikte bir takım oluşturur ve “leğen-ibrik” diye anılır. Odada abdest alınırken ya da yemekten sonra el, ağız yıkanırken ibrikten dökülen su bu leğende toplanır. Kirli suyun görülmemesi için leğenin üstünde delikli bir kapak olur. Kapağın üstünde, kullanılmadığı zaman ibriğin konması için çukurca bir bölüm vardır.

Osmanlılarda ibrikler pişmiş toprak, seramik, bakır, pirinç, gümüş ya da altın gibi malzemelerden yapılmıştır. Saraylarda mücevher kakmalı ibrikler de kullanılmıştır. Batı’da ve Çin’de seramik ve porselen üreticileri Osmanlı beğenisine göre ilginç ibrik örnekleri yapmışlardır. Son dönemlerde Venedik ve Beykoz camından da ibrik üretilmiştir.

El ve yüz yıkamak, abdest almak için kullanılan, leğen ve ibrikten oluşan takım
Suibriğigillerden, yaprakları almaşık, sapları uzun ve sülüksü, yaprak ayası ibrik biçiminde gelişmiş olan, sıcak ülkelerde yetişen, tırmanıcı bir bitki (Nepenthes destillatoria)

Advertisement

Leave A Reply