İç Pilav Tarifi

0

Tavuk, hindi dolması hazırlarken kullanabileceğiniz güzel bir ciğer, fıstıklı iç pilav tarifi.

İç Pilav Tarifi

Advertisement

Kullanılacak Malzemeler:
2 bardak baldo pirinç,
150-200 gram kuzu ciğer (ben tavuk ciğerini daha çok sevdiğim için onunla yaptım)
4-5 adet taze soğan
2 yemek kaşığı tereyağı
2 yemek kaşığı kuşüzümü
3 yemek kaşığı dolmalık fıstık
1 çay kaşığı yenibahar
tuz
4 bardak su (isterseniz et suyu da kullanabilirsiniz ancak ben sade su kullandım)

Yapılışı:
Kuş üzümlerini küçük bir kaba alın ve üstüne su doldurun. 15 dakika kadar bir süre içinde şişeceklerdir. O zaman kullanacağız. Ciğeri yıkayın ve küçük küçük doğrayıp, hazırlayın. Taze soğanları da doğrayın.
İç Pilav Tarifi
Pilav tenceresinde tereyağını eritin ve içinde taze soğanları kavurun. İçine hazırladığınız ciğerleri ekleyin ve kavurmaya devam edin. Ciğerler pişince fıstıkları ve ayıklayıp, nişastası gitsin diye yıkadığınız pirinçleri ekleyin. Ben bir miktar pirinci de sürekli karıştırarak kavururum. En son kuşüzümünü ve 4 bardak suyu ilave edin. Ben pilav yaparken soğuk su kullanıyorum ama bazı kimseler önceden pirinçleri haşlar yada sıcak su kullanır. Benimkisi daha pratik ve lezzetli geliyor. Siz kendi alıştığınız gibi yapabilir yada benimkini deneyebilirsiniz. Suyun tencerede pilavın üstünü aşması gerekli. 1 e 2 ölçek bunun için uygun oluyor. En son pilavın sulu yüzeyine yenibaharı ve tuzu ekleyin ve kapağını kapatarak pişmeye bırakın.

Eğer iç pilavınızı tavuk, hindi vb. doldurmak için hazırlıyorsanız tam olarak demlenip suyunu çekmesini beklemeyin.

NOT : sihirliyemektarifleri.com sitesi nkfu.com içerisine dahil edilmiştir ve bu sebeple resimler üzerinde sihirliyemektarifleri.com yazmaktadır. Kopyalanması yasaktır.

Advertisement


Leave A Reply