İçinde İle İlgili Cümleler

0
Advertisement

İçinde ile ilgili cümleler. İçinde kelimesi içeren “İçinde” kelimesinin kullanılmış olduğu örnek Türkçe cümlelerin yer aldığı sayfamız.

İçinde İle İlgili Cümleler

İçinde Kelimesiyle Gerçek, Mecaz ve Yan Anlamların Kullanıldığı Cümleler
 1. *** II. Mehmed’in (Fatih) yaptırdığı (bugünkü Topkapı Sarayı’nı çevreleyen) Sur-ı Sultani’nin içinde kaldı.
 2. *** Apsisin içinde din görevlileri için yarım daire biçiminde ve basamaklar halinde yükselen bir oturma yeri (synthronon) yer almaktadır.
 3. ** Kuzey Amerika devletleri, Güney Amerika ülkelerinin de katıldığı Amerika Devletleri Örgütü’nün (OAS) üyeleri olarak, tüm yarıküre ölçeğinde bir birlik arayışı içindedirler.
 4. *** Aşağı Bann, Ballymena, Ballymoney, Coleraine ve Magherafelt ilçelerindeki bazalt platolar içinde turbalık bir çöküntü üzerinde yer alır.
 5. *** Transvaal Cumhuriyeti’ndeki beyaz göçmenlerle baş gösteren çatışmalar üzerine, 1837’de daha kuzeye göç ederek, sonunda, bugün Zimbabve sınırlan içinde kalan Matabeleland bölgesine yerleşti (y. 1840).
 6. *** Onun ardılı Lobengula, Sotholan, Şonolan ve bölgeye dışarıdan gelen öteki kabileleri kendi halkı içinde eriterek, kabilenin gücünü artırdı.
 7. *** Sığır, sütünden yararlanmanın dışında, topluluk içinde saygınlığın bir simgesi ve başlık parası olarak ya da alışverişlerde kullanılmak üzere beslenir.
 8. *** 1581’de Fransız kraliçesi Catherine de Medicis’nin kız kardeşinin nişanını kutlamak amacıyla kraliçe, nedimeleri ve soylular sarayda müzik, dans, konu (Odysseus’un Kirke’den Kaçışı) ve sahne düzenlemesinin dramatik bir bütünlük içinde kaynaştırıldığı bir gösteri yaptılar.
 9. *** Halka gösterilmekte olan deniz canlıları, birbirine bağlı üç büyük havuzun içinde bulunmaktadır.
 10. *** Bu familyadan dişi örümcekler yumurtalarını bir kese içinde taşımalanyla dikkat çeker.
 11. *** Daha sonra çevresini saran zardan kesecikle birlikte buradan ayrılır ve sitoplazmanın içinde koful oluşturur.
 12. *** Böylece sıvı damlacığı hücre içinde sitoplazmanın bütünlüğü bozulmadan taşınır.
 13. *** Koful duvarının hücre içinde sindirilmesiyle damlacık sitoplazmaya karışabilir.
 14. *** 1620’den sonra, Pikuatlarla İngiliz göçmenler uzun süre barış içinde yaşadılar, ama zamanla zor kullanarak batıya yayılan yeni kolonicilerle Pikuatların ilişkisi bozuldu.
 15. *** Pilgrim Atalar, bugün ABD’deki Massachusetts eyaleti sınırları içinde kalan Plymouth’a yerleşerek New England’daki ilk kalıcı yerleşmeyi kuran (1620) göçmenler.
 16. *** Mezozoyik (İkinci) Zamana (y. 225-65 milyon yıl önce) ait kalkerler içinde oluşmuştur.
 17. *** Yüksek debili karstik kaynaklarla beslenen bir yeraltı akarsuyu mağara içinde çağlayanlar oluşturduktan sonra giriş bölümünden dışarı çıkar.
 18. *** Mayıs 1526’da Saksonya elektörü Johann’la yaptığı savunma ittifakına kısa süre içinde Almanya’nın kuzey ve doğusundaki öteki prensler de katıldı.


Leave A Reply