İdrar Nasıl Oluşur? İşeme Nedir?

0
Advertisement

İdrar nasıl salgılanır ve nasıl boşaltılır? İdrarın meydana gelmesi, işeme olayı gerçekleşmesi hakkında bilgi.

idrar-kanaliİdrarın salgılanması ve boşaltılması. — Böbrek, kan suyunu ve bu suda erimiş halde bulunan bazı maddeleri süzerek salgılar. 24 saatte böbreklerden geçen kan miktarı 1500 litre kadardır. Salgılanan idrar böbrek pelvisi adı verilen bir haznede toplanır ve buradan üreter borusuyla (böbreklerden mesaneye inen boru) mesaneye iner. Üreter borusu 3-6 dakikada bir tekrarlanan sıkışmalarla idrarı mesaneye gönderir. Normal zamanda hissedilmeyen bu hareketler, taş geçmesi halinde çok şiddetli ağrılar şeklinde duyulur. İdrar damlaları mesaneye üreterin kasılmalarıyla övün övün girer. Mesane doldukça üreter borusunun ağzı kapanır ve idrarın geri gitmesine engel olur.

Mesane yeteri kadar dolunca, üretra adı verilen ve idrarı mesaneden vücut dışına atan borunun başlangıç kısmına birkaç damla idrar dokunur. Bu kısım çok hassastır, damlaların dokunması insanda işeme ihtiyacı denen duyumu doğurur. Eğer yer ve zaman uygun değilse, idrar damlaları tekrar mesaneye geri gönderilir, üretra borusu tahrişten kurtulur ve böylece işeme ihtiyacı bir müddet için kaybolur. Bu hareketler üst üste tekrarlanacak olursa artık bir an gelir ki, insan idrarını tutamaz ve irade dışı işeme görülür.

İşeme, normal şartlarda istemli bir olaydır. Bazı hallerde istem dışı ve refleksle de yapılabilir. Korku, hiddet, heyecan gibi ruhi tesirler sırasında idrar istemsiz olarak boşalabilir. Kadınlarda prostat olmadığından, ayrıca üretranın çok kısa ve özel durumu dolayısıyla, heyecan, aşırı gülme gibi sebeplerle boşalma kolaylıkla olur.

Advertisement

Leave A Reply