İdrar Yaparken Acı ve Yanma Neden Olur? Neyin Belirtisidir? Tedavisi

0
Advertisement

İdrar yaparken yanma, acı ve ağrı neden olur, neyin belirtisidir? Ağrılı idrara çıkmanın sebepleri, tedavisi ve alınabilecek önlemler.

idrara çıkma

Kaynak: pixabay.com

İdrar Yaparken Acı ve Yanma

Ağrılı idrara çıkma, idrara çıkma sırasındaki rahatsızlığı tanımlayan geniş bir terimdir. Bu ağrı mesane, üretra veya perine kaynaklı olabilir.

Üretra, idrarı vücudunuzun dışına taşıyan tüptür. Erkeklerde, skrotum ve anüs arasındaki alan perine olarak bilinir. Kadınlarda, perine anüs ve vajinanın arasındaki alandır.

Ağrılı idrara çıkma çok yaygındır. Ağrı, yanma veya acı, çok sayıda tıbbi durumu gösterebilir.

Ağrılı idrara çıkma ne sebep olur?

Ağrılı idrara çıkma, idrar yolu enfeksiyonunun (İYE) yaygın bir işaretidir. Bir İYE, bakteriyel bir enfeksiyonun sonucu olabilir. Ayrıca idrar yollarında iltihaplanma nedeniyle olabilir.

Üretra, mesane, üreterler ve böbrekler idrar sisteminizi oluşturur. Üreter, böbreklerden mesaneye idrar taşıyan tüplerdir. Bu organların herhangi birinde yanma, idrar yaparken ağrıya neden olabilir.

Advertisement

Kadınların erkeklerden daha fazla idrar yolu enfeksiyonu geçirme riski vardır. Bunun nedeni üretranın kadınlarda erkeklerden daha kısa olmasıdır. Daha kısa bir üretra, bakterilerin mesaneye ulaşırken seyahat etmek için daha kısa bir mesafeye sahip olduğu anlamına gelir. Gebe veya menopozda olan kadınların da idrar yolu enfeksiyonları geliştirme riski daha yüksektir.

Başka tıbbi durumlar da erkeklerde ve kadınlarda ağrılı idrara çıkmaya neden olabilir.

Erkekler prostatit nedeniyle ağrılı idrara çıkma yaşayabilir. Bu durum prostat bezinin iltihabıdır. Bu da yanma, acı ve rahatsızlığın başlıca nedenidir.

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonunuz varsa, idrar yaparken ağrı yaşayabilirsiniz. Ağrılı idrara çıkma neden olabilecek bazı hastalıklar genital herpes, bel soğukluğu ve klamidyadır. Bu enfeksiyonlara karşı tarama yapmak önemlidir, çünkü özellikle de her zaman semptomları yoktur.

Bazı cinsel uygulamalar, kondom olmadan seks yapma veya birden fazla partnerle seks yapma gibi hastalığa yakalanma açısından sizi daha yüksek bir risk altına sokacaktır. Cinsel olarak aktif olan herkes bu tür hastalıklar için test yaptırmalıdır.

Ağrılı idrara çıkmanın başka bir nedeni sistit veya mesanenin iç zarının iltihabıdır. İnterstisyel sistit, ağrılı mesane sendromu olarak da bilinir. En sık görülen sistit türüdür. İnterstisyel sistitin semptomları mesane ve pelvik bölgede ağrı ve hassasiyettir.

idrar

Kaynak: pixabay.com

Bazı durumlarda radyasyon tedavisi mesane ve idrar ağrısına neden olabilir. Bu durum radyasyon sistit olarak bilinir.

Advertisement

Böbrek taşlarınız varsa da idrar yapmada zorluk yaşayabilirsiniz. Böbrek taşları böbreklerde bulunan sertleşmiş malzeme kütleleridir.

Bazen ağrılı idrara çıkma enfeksiyon nedeniyle değildir. Ayrıca, genital bölgelerde kullandığınız ürünlerden de kaynaklanabilir. Sabunlar, losyonlar ve banyo köpüğü vajinal dokuları tahriş edebilir. Çamaşır deterjanlarındaki ve diğer tuvalet ürünlerindeki boyalar da tahrişe neden olabilir ve ağrılı idrara çıkmalara neden olabilir.

Ağrılı idrara çıkma için tedavi seçenekleri nelerdir?

Doktorunuz ağrılı idrara çıkma tedavisi için ilaç yazabilir.

Antibiyotikler idrar yolu enfeksiyonu, bakteriyel prostatit ve cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonları tedavi edebilir. Doktorunuz ayrıca tahriş olmuş mesanenizi rahatlatmak için size ilaç verebilir.

Bakteriyel enfeksiyon nedeniyle ağrılı idrar yapma, genellikle ilaca başladıktan sonra oldukça hızlı bir şekilde iyileşir. En iyi sonuçları elde etmek için ilacı daima doktorunuzun önerdiği şekilde alın.

İnterstisyel sistit ile ilişkili ağrı tedavisi daha zor olabilir. İlaç tedavisinin sonuçları daha yavaş olabilir. Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamadan önce ilaç almanız dört ay kadar sürebilir.

Ağrılı idrara çıkmayı nasıl önleyebilirim?

Belirtilerinizi hafifletmek için yaşam tarzınızda yapabileceğiniz değişiklikler var. Tahriş riskini azaltmak için kokulu çamaşır deterjanlarından ve tuvalet malzemelerinden uzak durun. Cinsel aktivite sırasında kondom kullanın. Mesaneyi tahriş eden yiyecek ve içecekleri elimine etmek için diyetinizi değiştirin.

Kaçınılması gereken bazı tahriş edici maddeler alkol, kafein, baharatlı yiyecekler, narenciye ve meyve suları, domates ürünleri ve yapay tatlandırıcılardır.

Ayrıca mesanenizin iyileşmesine yardımcı olmak için yüksek asitli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Tıbbi tedavi görürken birkaç hafta boyunca hafif bir diyet uygulayın.

Advertisement


Leave A Reply