İdrarda Bilirubin Yüksekliği Ne Anlama Gelir? Nedenleri Nelerdir?

0
Advertisement

İdrarda bilirubin bulunması ne anlama gelir? İdrarda bilirubin testi neden istenir, bu sonuçlar nasıl yorumlanır, neyi ifade eder?

idrar

Kaynak: pixabay.com

İdrarda Bilirubin Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

İdrar Testinde Bilirubin Nedir?

İdrar testindeki bilirubin, idrarınızdaki bilirubin seviyelerini ölçer. Bilirubin, vücudun normal kırmızı kan hücrelerini parçalama işlemi sırasında oluşan sarımsı bir maddedir. Bilirubin, karaciğerinizde gıdaları sindirmenize yardımcı olan bir sıvı olan safrada bulunur. Karaciğeriniz sağlıklıysa, bilirubinin çoğunu vücudunuzdan atacaktır. Karaciğeriniz hasar görürse, bilirubin kan ve idrarla sızıntı yapabilir. İdrardaki bilirubin, karaciğer hastalığının bir işareti olabilir.

İdrarda Bilirubine Neden Bakılır?

İdrarda bilirubin testi, genellikle idrarınızdaki farklı hücreleri, kimyasalları ve diğer maddeleri ölçen testin bir parçasıdır. Ürinaliz sıklıkla rutin bir muayenenin bir parçası olarak dahil edilir. Bu test ayrıca karaciğer problemlerini kontrol etmek için de kullanılabilir.

Doktorunuz düzenli kontrolünüzün bir parçası olarak veya karaciğer hastalığı semptomlarınız varsa idrar testinde bilirubine baktırabilir. Bu semptomlar şunları içerir:

Sarılık, cildinizin ve gözlerinizin sararmasına neden olan bir durum
Koyu renkli idrar
Karın ağrısı
Mide bulantısı ve kusma
yorgunluk

İdrardaki bilirubin diğer semptomlar ortaya çıkmadan önce karaciğer hasarını gösterebileceği için, doktorunuz karaciğer hasarı için daha yüksek bir risk altındaysanız idrar testinde bir bilirubin isteyebilir. Karaciğer hastalığı için risk faktörleri şunları içerir:

Advertisement

Karaciğer hastalığının aile öyküsü
Yüksek alkol tüketimi
Hepatit virüsüne maruz kalma
şişmanlık
Şeker hastalığı
Karaciğer hasarına neden olabilecek bazı ilaçların alınması

Sonuçlar ne anlama geliyor?

İdrarınızda bilirubin bulunursa, şunu gösterebilir:

Hepatit gibi bir karaciğer hastalığı
Karaciğerinizden safra taşıyan yapılarda tıkanma
Karaciğer fonksiyonuyla ilgili bir problem

İdrar testinde tespit edilen bilirubin, karaciğer fonksiyonunun sadece bir ölçüsüdür. Sonuçlarınız anormal ise, sağlık uzmanınız karaciğer fonksiyon testi de dahil olmak üzere ek kan ve idrar testleri isteyebilir. Karaciğer fonksiyon testi, karaciğerdeki çeşitli enzimleri, proteinleri ve maddeleri ölçen bir dizi kan testidir. Genellikle karaciğer hastalığını tespit etmek için kullanılır.

Advertisement


Leave A Reply