İdrarda Epitel Hücre Ne Demek? Yüksek Olması Nedir?

0
Advertisement

İdrarda epitel hücre görülmesi neyi işaret eder? Epitel hücre miktarının yüksek olması hangi hastalıkların belirtisidir, ne yapılmalıdır?

İdrarda Epitel Hücre Ne Demek? Yüksek Olması Nedir?

İdrar Testinde Epitel Hücreleri Nedir?

Epitel hücreleri, vücudunuzun yüzeylerini kaplayan bir hücre türüdür. Cildinizde, kan damarlarında, idrar yollarında ve organlarda bulunurlar. İdrar testinde, epitel hücrelerinin sayısının normal aralıkta olup olmadığını görmek için bir mikroskop altında bakılır. İdrarınızda az miktarda epitel hücre bulunması normaldir. Çok miktarda bulunması bir enfeksiyon, böbrek hastalığı veya diğer ciddi tıbbi durumları gösterebilir.

idrar

İdrarda Epitel Hücreye Neden Bakılır?

İdrarda epitel hücrelere bakılması, idrarınızdaki farklı maddeleri ölçen bir test olan idrar tahlilin bir parçasıdır. Bir idrar tahlili, idrar numunesinin görsel olarak incelenmesi, belirli kimyasallar için testler ve idrar hücrelerinin mikroskop altında incelenmesini içerebilir.

Doktorunuz düzenli kontrolünüzün bir parçası olarak veya görsel veya kimyasal idrar testlerinizde anormal sonuçlar gördüyse idrarda epitel hücrelerin testini isteyebilir. Üriner veya böbrek hastalığının belirtileri varsa da bu teste ihtiyacınız olabilir. Bu semptomlar şunları içerebilir:

Sık ve / veya ağrılı idrara çıkma
Karın ağrısı
Sırt ağrısı

Advertisement

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Sonuçlar genellikle “az”, “orta” veya “birçok” hücre gibi yaklaşık bir miktar olarak rapor edilir. “Az” hücrelerin genellikle normal aralıkta olduğu kabul edilir. “Orta” veya “çok sayıda” hücreler tıbbi bir durumu gösterebilir:

İdrar yolu enfeksiyonu
Mantar enfeksiyonu
Böbrek hastalığı
Karaciğer hastalığı
Bazı kanser türleri

Sonuçlarınız normal aralıkta değilse, mutlaka tedavi gerektiren bir tıbbi durumunuz olduğu anlamına gelmez. Teşhisten önce daha fazla teste ihtiyacınız olabilir. Sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için doktorunuz ile görüşün.

İdrar testindeki bir epitel hücreleri hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

İdrar yollarında üç tür epitel hücresi vardır. Bunlara geçiş hücreleri, böbrek tübüler hücreler ve skuamöz hücreler denir. İdrarınızda skuamöz epitel hücreleri varsa, bu numunenizin kirlenmiş olduğu anlamına gelebilir. Bu, numunenin üretrada (erkeklerde) veya vajinal açıklıkta (kadınlarda) hücreler içerdiği anlamına gelir. İdrar numunenizi alırken yeterince temiz olmadığınız anlamına gelebilir.

Advertisement


Leave A Reply