Idris Elba Kimdir? Koronovirüse Yakalanan Ünlü Aktörün Hayatı Filmleri

0

Idris Elba kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü aktör Idris Elba’nın hayatı, biyografisi, filmleri, sinema ve müzik kariyeri hakkında bilgi.

İdris Elba

Idris Elba

6 Eylül 1972’de İngiltere’de Londra’da doğan aktör Idris Elba, The Wire’da bir suç patronu rolüyle dikkat çekerek Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmeden önce İngiliz yapımlarında rol aldı. Televizyon dizisi Luther’e Altın Küre Ödülü kazanırken, Daddy’s Little Girls, Thor ve Prometheus gibi bir dizi yapımda rol aldı. Elba, Pasifik Savaşı’ndaki önemli rolleri, Canavarlar Ülkesi ve Karanlık Kule ile birlikte DJ, rapçi ve yapımcı olarak başarılı bir müzik kariyerine de sahiptir.

Erken yaşam ve kariyer

Idrissa Akuna Elba, 6 Eylül 1972’de İngiltere’nin Doğu Londra’sının Hackney bölgesinde doğdu. Sierra Leonean ve Gana kökenli bir çocuk olan Elba, Ulusal Gençlik Müzik Tiyatrosu’nun eğitim programlarına katıldı. Bir dizi İngiliz televizyon rolünü üstlendi ve sonunda Amerika’ya gitmeden önce bir araba fabrikasında babasıyla çalıştı.

TV ve Filmler

The Wire

İdris Elba, büyük beğeni toplayan HBO draması The Wire’ın birkaç sezonunda suç patronu “Stringer” Bell olarak oynadı. Diğer bölümler de bunu izledi, ancak Elba daha sonra bu dönemde gangster rolleri için çok sayıda teklif almaya devam ettiğini söyledi.

‘Babasının Küçük Kızları,’ ‘Thor,’ ‘Prometheus’

Elba, büyük bir kariyere yol aldı ve çeşitli türlerde filmlerde rol aldı. Bir zombi film olan 28 Hafta Sonra (2007), Daddy’s Little Girls (2007), Obsession’dan (2009) rol aldı. Marvel Comics’in ‘Thor (2011)’ daki ve Prometheus (2012) ‘daki rolleri diğer önemli oyunculuklarıdır. Elba’nın bu dönemdeki listesindeki diğer filmler arasında This Christmas (2007) ve RocknRolla (2008) yer alıyor.

‘Luther’

Elba ayrıca yıllar boyunca The Office, The Big C ve The No. 1 Ladies Detective Agency gibi televizyon çalışmalarına devam etti. Oyuncu birden fazla Emmy Ödülü adaylığı aldı ve BBC America dizisi Luther’deki başrolü için 2012 Altın Küre Ödülü kazandı.

‘Pasifik Savaşı,’ ‘Mandela: Özgürlüğe Uzun Yürüyüş’

2013 yazında Elba, Guillermo del Toro’nun robotik ve canavarlar Pasifik Kıyıları’nı vurduğunda Stacker Pentecost olarak görüldü. O sonbaharda, Güney Amerika Başkanı Nelson Mandela’yı Mandela: Long Walk to Freedom filminde oynad.

Elba, 2014 yılında Sam Miller’ın yönettiği ve Empire’s Taraji Henson’un başrol oynadığı gerilim filmi No Good Deed’de rol aldı. Ertesi yıl, ünlü Netflix draması Beasts of No Nation’da askeri bir komutanı oynadı ve Luther’de başrol oynadı ve her ikisi için de Altın Küre adaylığı kazandı.

‘Star Trek Beyond,’ ‘Zootopia,’ ‘Karanlık Kule’

Yoğun bir 2016 yılında, Elba Yüz Cadde, Bastille Günü ve Star Trek Beyond’da ortaya çıktı. Ayrıca Zootopia, The Jungle Book ve Finding Dory için seslendirme yaptı. Ertesi yıl, Elba, Stephen King’in serisine dayanan Roland Deschain / The Gunslinger’ı The Dark Tower’da (Kara Kule) canlandırdı ve hayatta kalma masalı The Mountain Between Us’ta Kate Winslet ile birlikte rol aldı.

Heimdall’ın Thor: Ragnarok (2017) ve Avengers: Infinity War (2018) rolünü tekrarladıktan sonra, Elba ilk kez suç draması Yardie (2018) ile yönetmenlik yaptı.

Müzik kariyeri

Oyuncu ayrıca DJ, rapçi ve yapımcı olarak Big Driis adıyla başarılı bir müzik kariyerine sahiptir. Wiley, Stefflon Don ve Sean Paul tarafından 2016 Macklemore & Ryan Lewis single’ı “Dance Off” ve 2019 şarkısı “Boasty” de yer aldı.

Yüksek profilli DJ konserleri arasında Elba, Mayıs 2018’de Prens Harry ve Meghan Markle’nin kraliyet düğününde müzik çaldı.

Mart 2020’de Elba, koronavirüs testinin pozitif çıktığını halka açıklayan kimselerden birisidir.


Leave A Reply