İğne Nedir? İğne Hakkında Bilgi

0

İğne nedir ne işe yarar? İğne çeşitleri nelerdir? İğne ve iğne çeşitleri ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

İğne
Bir ucu sivri, ince, uzun bir çelik teldir. Dikiş dikmeye, iki şeyi birbirine tutturmaya yarar. Başlıca üç çeşidi vardır: 1) Dikiş iğnesi; 2) Toplu iğne; 3 ) Çengelli iğne.

Advertisement

Dikiş iğnesinin bir ucunda, ipliğin geçirilmesi için delik bulunur. Toplu iğnenin bir başı, çivi başı gibi, tablalıdır. Çengelli (kancalı) iğne ise çatal biçimidir, bir şeye saplandıktan sonra, ele batmaması için, sivri ucu, öbür ucundaki oyuk yere geçirilip kapatılır.

Dikiş makinesinin iğnesinde iplik geçirilecek delik, tepede değil, sivri uca yakın bir yerdedir. Çuval, deri, döşeme işlerinde kullanılan çeşitli iğneler, çuvaldızlar da vardır. Gözleri iyi görmeyen kimselerin iğneye iplik geçirirken güçlük çekmemeleri için, deliğinin tepesi hafifçe açık bırakılmış dikiş iğneleri de yapılmıştır. Bu iğnelere iplik geçirmek için gözle iğne deliğini bulmaya lüzum yoktur; iplik iğnenin tepesindeki yarıktan el yordamı ile deliğe geçirilebilir.

İğne insanların tarihte ilk kullanmaya başladıkları araçlardan biridir. On bin yıl önce yaşamış olan insanların balık kemiklerinden, taştan, demirden, tunçtan yaptıkları iğneler bugün kazılarda bulunup çıkarılıyor. Bu eski iğnelerin bazılarında iplik deliği, dikiş makinesinin iğnesinde olduğu gibi, sivri uca yakın, bazılarında ise iğnenin ortasında açılmıştır. Daha eskilerinde bazen delik hiç yoktur. Bunlar her halde kunduracıların kullandıkları bızlar gibi delik açmaya yarıyordu. Kazılardan çıkarılan tarihi kalıntılardan anlaşıldığına göre eski insanlar deliksiz iğnelerle açılan deliklerden bitki teli, deri şeritler geçirmişler, böylece giyecek dikmişlerdir.

Advertisement


Leave A Reply