İğne Nedir? İğne İle İlgili Bilgi

0
Advertisement

İğne nedir, ne işe yarar? İğnenin özellikleri, çeşitleri, kullanımı, amacı hakkında bilgi. Çengelli iğneler ne zaman ortaya çıkmıştır?

İğne

İğne Nedir?

İğne, dikiş dikmekte, nakış işlemekte ya da ince ve yumuşak malzemelerin tutturulmasında kullanılan araçtır. Dikiş iğnesi bir ucu kumaşı delmek için iyice sivriltilmiş, öteki ucu ipliği geçirmek için delinmiş ince uzun, küçük bir çubuktur.

İğnenin Tarihçesi

Kemik ya da boynuzdan yapılan iğnelerin en az 20 bin yıllık bir geçmişi vardır. 14. yüzyılda geliştirilen ilk demir iğnelerin ise ipliği geçirmek için delik (göz) yerine kapalı bir çengelleri vardı. İlk delikli iğneler 15. yüzyılda Felemenk’te yapıldı. Günümüzde dikiş iğneleri çelikten yapılmaktadır.

Bir ucu sivri, öteki ucu toplaştırılmış iğnelere ise toplu iğne denir. Günümüzde genellikle kumaş parçalarının ya da kâğıtların birbirine tutturulmasında yararlanılan toplu iğneler Eski Mısır’da bezeme amacıyla giysiye takılırdı. Bunlar çoğunlukla 5-20 cm uzunluğundaydı ve başları altından ya da çeşitli değerli taşlardan yapılırdı.

Advertisement

Sonraları iki ucu birbirine kilitlenen çengelli iğneler geliştirildi. Bunlar da gene bezeme amacıyla kullanılıyordu. Roma İmparatorluğu’nda çengelli iğnelerin ve bu tür iğnelere benzeyen tokaların geliştirilmesiyle de broşlar ortaya çıktı.

Önceleri toplu iğneler ve çengelli iğneler ağaç, kemik, fildişi, gümüş ya da altından yapılırdı. 15. yüzyılın sonlarında iğneler demir tellerden üretilmeye başladı. İlk iğne fabrikaları 19. yüzyılın başlarında kuruldu. New York‘ta ABD’li mucit John Ireland Howe bir dizi yeni makine geliştirerek büyük bir iğne fabrikası kurdu; bu arada İngiltere’de Birmingham’da da Daniel Foote-Taylen, Lamuel W. Wright’in iğne yapım patentlerinden yararlanarak üretime geçti. Modern iğne makineleri tümüyle otomatiktir.


Leave A Reply