İğneli Epilasyon Nedir? İğneli Epilasyonun Zararları Nelerdir?

0
Advertisement

İğneli epilasyon nedir? İğneli epilasyon ne zaman ve kimler tarafından yapılır? İğneli epilasyonun varsa zararları nelerdir?

İğneli Epilasyon

İğneli Epilasyon Nedir?

Bir diğer adı ve asıl kullanım adı “elektroliz epilasyon” olan iğneli epilasyon yöntemi, epilasyon sırasında kıl köklerinin hepsine teker teker belirli watt’larda elektrik akımı verilmesiyle gerçekleşen bir müdahale yöntemidir. Bu yöntemi profesyonelce uygulayan güzellik merkezlerinin yaptıkları müdahaleler sonrasında kişi istenmeyen tüylerine tamamen veda edebilmektedir. Bu iğneli epilasyonun uygulama aşamasında birey biraz acıya ve ağrıya katlanmak durumundadır.

Ancak bu operasyon sonrasında acıların ve ağrıların yanında yara izleri, yanık izleri ve su toplanması durumları da oluşabilmektedir. Bu tip durumların meydana gelmesi, uygulamanın olması gerektiği gibi uygulanmadığının bir göstergesi niteliğindedir. Bunun dışında seansların zorlaşması, kişinin kıl köklerinin ne kadar sağlam olup olmadığıyla da yakından ilgilidir. Eğer sağlam kıl kökleriniz varsa bacaklarınıza ve kollarınıza yapılan iğneli epilasyon uygulaması en az 30 dakika, en fazla 60 dakika sürebilmektedir.

Bu uygulamanın fiyat skalası da bazı güzellik merkezlerinde uygulama yapılan bölgeye göre, bunun dışında uygulamanın sizin kıl köklerinize göre belirlenen zorluk aşamasıyla ve uygulamayı yapan uzmanın deneyimliliğine göre belirlenmektedir. Bu yüzden her merkezde bu uygulamanın aynı fiyata yapılması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak genel olarak uygulanan ortalama, her dakika başına alınan ücretin 1 Türk Lirası ile 3 Türk Lirası arasında değiştiği şeklindedir.  Eğer iğneli epilasyon uygulaması yüz gibi daha hassas bölgelere yapılacaksa bu tüylerin azlığı açısından en fazla 20 dakika sürmekte ve ücret olarak da 20 Türk Lirası ile 60 Türk Lirası arasında değişen fiyatlar alınmaktadır.(Fiyatlar 2016 yılının fiyatlarıdır)

İğneli Epilasyonun Zararları Nelerdir?

  • İğneli epilasyon sonrasında ciltte kalıcı lekelerin oluşma ihtimali bulunmaktadır.
  • Lazer gibi yöntemlerin haricinde olumlu olarak ciltteki kıl köklerini tamamen ortadan kaldırabilmektedir ancak profesyonelce yapılmadığı takdirde az önce de değindiğimiz gibi ciltte kalıcı yaralanmalar ve yanık izleri kalabilmektedir.
  • Eğer iğneli epilasyon uygulamasını yaptıran kişi hassas bir cilt yapısına sahipse, bu uygulama sonrasında cildinde rahatsız edici kızarıklıklar ve kaşıntılar da meydana gelebilmektedir.
  • Bu uygulamayı yaptırdıktan sonra güneşe çıkmak gibi bir hata yapan bireyler, ciltlerinde kalıcı izlerin oluşmasına sebep olacaklardır.
  • Bu tip sorunlarla baş başa kalmamak için iğneli epilasyon yerine lazer epilasyona başvurmak çok daha mantıklıdır. Çünkü lazer epilasyon hem daha uygun fiyatlı hem de daha az acı veren bir yöntemdir.

Advertisement

Leave A Reply