Iguazu Şelaleleri Nerededir? Iguazu Şelaleleri ve Irmağı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Iguazu Şelaleleri nerededir? Iguazu Şelalelerinin ve ırmağının özellikleri, coğrafi konumu, turistik önemi ve keşfinin hikayesi hakkında bilgi.

Iguazu Şelaleleri

Iguazu Şelaleleri

Iguazu Şelalesi; Iguazu Irmağı (rio) üzerinde şelaledir. İguazu ve Parana ırmaklarının Arjantin-Brezilya sınırındaki birleşme noktasının 23 km yukarısında yer alır. At nalı biçiminde olan şelalenin yüksekliği 82 m, Kuzey Amerika’daki Niagara şelalesine göre dört kat büyük olan genişliği ise 4 km’dir. İguazu Irmağının döküldüğü uçurumun kıyısında bulunan çok sayıda kayalık ve ormanlık ada, şelaleyi yükseklikleri 60-82 m arasında değişen 275 kadar şelaleye ayırır. Irmak ve şelalenin adı Guarani dilinde “büyük su” anlamına gelen bir sözcükten gelir.

İguazu şelalesinin debisi kasım-mart arasındaki yağışlı mevsimde saniyede 12.750 m’e kadar çıkar. Ağustos-ekim arasındaki kurak mevsimde ise en düşük düzeye iner. Yıllık ortalama debisi saniyede 1.760 m3‘tür. Şelaleyi oluşturan tekil şelalelerin çoğu yarı yolda kaya çıkıntılarına çarparak kırılır. Bunun sonucunda suların yön değiştirmesi ve havaya doğru püskürmesi bir gökkuşakları dizisi yaratır. şelalenin dibinden yükselerek yaklaşık 150 m yukarıya çıkan bir su buharı, görkemli gökkuşağı manzarasını zenginleştiren bir sis perdesi oluşturur.

Iguazu-Selalesi

Advertisement

Irmağın Arjantin’deki yarısında yer alan San Martın Adasından bakıldığında, şelalenin Arjantin’de kalan bölümü bütün güzelliğiyle gözler önüne serilir. Bu noktadan görülen tekil şelaleler arasında San Martin, Bozzetti, Dos Hermanas (İki Kız Kardeş) ve Tres Mosqueteros (Üç Silahşörler) sayılabilir. Irmağın Brezilya kıyılarından bakıldığında şelale bir bütün olarak görülebilir. Brezilya’da kalan bölümün başlıca şelaleleri arasında Benjamin Constant, Deodoro ve Floriano sayılabilir.

Şelaleye ulaşan ilk İspanyol kâşif Alvar Nünez Cabeza de Vaca’nın 1541’de koyduğu Salto de Santa Maria adına karşın, şelalenin özgün adı varlığını sürdürdü. Cizvit misyonerlerinin 18. yüzyılda şelalede yürüttüğü keşif çalışmaları, 1767’de Güney Amerika’dan kovulmaları nedeniyle yarıda kaldı. Şelalenin ilk topografik haritası ancak 1892’de tamamlandı.

Haritası:

Brezilyalı bir subay olan Edmundo de Barros 1897’de İguazu şelalelerinde birçok bakımdan ABD’deki Yellowstone Ulusal Parkı’yla karşılaştırılabilecek ulusal bir park kurulması görüşünü ortaya atmış, Brezilya ile Arjantin arasındaki sınır düzenlemelerinin ardından, ilçi ayrı ulusal park oluşturulmuştur.

Advertisement

İguazu Irmağı,

Portekizce Rio İguaçu. İspanyolca Rio İguazu, Brezilya’nın güney kesimindeki Parana ve Santa Catarina eyaletlerinde ırmaktır. Curitiba ile Blumenau arasındaki Serra do Mar yakınında doğan daha küçük akarsuların birleşmesiyle oluşur. Dağlık bir arazide, 1.320 km boyunca genellikle doğu yönünde kıvrılarak akar. Arjantin, Brezilya ve Paraguay sınırlarının birleştiği noktada Parana Irmağına karışır. Arjantin-Brezilya sınırının küçük bir bölümünü oluşturmaktadır. Bazı kesimleri ulaşıma elverişli olan ırmak, görkemli İguazu şelaleleriyle tanınır. Irmak üzerinde Segredo, Ösorio ve Santiago şelalelarında hidroelektrik santraliar kurulmuştur.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?