Ihlamur Ağacı Hakkında Bilgi

0

Ihlamur ağacı ile ilgili olarak genel ve ansiklopedik bilgilerin yer aldığı yazımız. Ihlamur nasıl bir bitkidir ve özellikleri nelerdir?

Ihlamur

Ihlamur Ağacı Hakkında Bilgi

Ilık iklimli yerlerde yetişen bir ağaçtır. Avrupa, Asya, Amerika’ da geniş ölçüde rastlanır. Çok değişik topraklarda yetişebilir. Birkaç çeşidi vardır. Oldukça boy atan, bol yapraklı olan ıhlamur gölge sağlamak maksadı ile parklara, caddelere dikilir.

Ihlamur kerestesi çok yumuşaktır. Cilalanmaya elverişli, işlenmesi kolaydır. Bu bakımdan marangozlukta kullanılmaya uygundur. Çiçeklerinin güzel bir kokusu vardır. Arılar bundan dolayı ıhlamurlara üşüşürler, bu çiçeklerden aldıkları kokulu, şekerli özsuyu başka çiçeklerin özsuyu ile birleştirerek ballarının nefasetini sağlarlar.

İlâç Olarak Ihlamur

Ihlamurun çiçekleri, kurutulup çay gibi haşlanarak ilâç olarak içilir. Çiçekler yazın, daha çok temmuz, ağustos aylarında toplanarak güneşte kurutulur. Depolarda, kapalı kutularda saklanırsa kokusu, hassası kaçmaz. Kuru ıhlamur çiçeklerinin 10 gramı 1 litre su içinde haşlanıp içilirse göğsü yumuşatır, balgam söktürür, öksürüğü giderir. Ayrıca, sıcak sıcak içildiği için, hastaları terlenip vücuttan hastalık zehirlerinin atılmasına da yardım eder. Bundan dolayı akciğer, soluk boruları hastalıklarında, nezle ve soğuk algınlığında hastayı terletmek, göğsünü yumuşatmak için pek faydalı bir ev ilacıdır.

Ihlamur çiçekleri banyo suyuna karıştırılırsa vücuda sükûnet, ferahlık verir. Ihlamur suyu papatya, portakal çiçeği ve melisa suları ile karıştırılıp içilirse sinirleri yatıştırır, yorgunluğu giderir, vücuda kuvvet ve rahatlık verir.

Ihlamurgiller. — İkiçeneklilerden bir bitki familyasıdır. Örneği ıhlamurdur. Sıcak, ılık ülkelerde birçok çeşidine rastlanır.


Kaynak – 2

Ihlamur

Ihlamur; ıhlamurgiller (Tiliaceae) familyasının Tilia cinsini oluşturan 30 kadar ağaç türünün ortak adı. Kuzey Yarıküre’nin ılıman ve astropik bölgelerinde yaygındır. Bu ağaçların kışın dökülen dişli kenarlı ve kalp biçimli yaprakları, ince uzun yapraksı bürgülerden sarkan sarımsı ve hoş kokulu çiçek kümeleri ile küçük, yuvarlak meyveleri vardır. Kurutulmuş çiçekleri çay gibi içilen, odunu oymacılıkta, mobilyacılıkta, kontrplak, kurşunkalem, kutu üretiminde kullanılan ve gövdesinden lif çıkarılan ıhlamur ağaçları ayrıca parklarda ve yol kenarlarında süs bitkisi ve gölgelik olarak yetiştirilir.

Avrupa’da yaygın olan ve çoğu kez süs amacıyla parklara, yol kenarlarına dikilen küçük yapraklı ıhlamur (Tilia cordata) ile büyük yapraklı ıhlamur (T. platyphyllos) türlerinin kurutulmuş çiçeklerinden hazırlanan çaydan idrar artırıcı, terletici, yatıştırıcı ve göğüs yumuşatıcı olarak yararlanılır. Kuzey Anadolu dağlarında bol olarak yetişen gümüşsü ıhlamur (T. tomentosa ya da T. argentea) öbür türlerden alt yüzeyi gümüşsü beyaz tüylerle kaplı olan yapraklarıyla ayrılır. Kafkasya, Kırım ve Anadolu kökenli bir tür olan Kafkas ıhlamurunun (Tiliaceae rubra) odunundan ve çiçeklerinden yararlanıldığı gibi, süs bitkisi olarak da değerlendirilir. Amerika’da yetişen büyük ıhlamur ağacı Tiliaceae americana’nın odunu arı kovanı, sandık ve mobilya yapımında kullanılır; arıcılıkta yararlanılan bu ağaçtan ayrıca hoş kokulu ıhlamur balı elde edilir.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?