İhşidiler Hakkında Bilgi

0
Advertisement

İhşidiler Devleti ne zaman, kim tarafından, nerede kurulmuştur? İhşidiler özellikleri, hakkında bilgi.

ihsidilerİhşidiler; Mısır ve Suriye’de egemen olmuş İslâm hanedanı (935-969) soyu. Kurucusu Muhammet bin Tugc (Togaç) Abbasi Devleti’nin hizmetinde bulunan bir Türk ailesinden geliyordu. 935’te Mısır valisi olunca Abbasi Halifesi er-Razi Billah kendisine İhşid unvanını verdi.

Orta Asya’da bir şeref sözü olarak kullanılan İhşid, Farsçada prens, hükümdar anlamına gelir. Muhammet bin Tugc, halifenin Emirü’l-umerası İbni Haik ve Hamdanilerden Seyfü’d-devle’ye karşı savaştı. İbni Raik, Mısır kapılarına kadar dayanmış olmasına karşın Remle’ye kadar olan bölgelerin vergi karşılığında İhşid’e bırakıp döndü. Daha sonra barışan iki aile arasında akrabalık kuruldu.

Yerine geçen çocukları yalnızca birer kukla oldular. Ülke Muhammet bin Tugc’un hükümdar naibi olarak görevlendirdiği Nubyalı köle Kâfur’un eline geçti.

Kafur 966’da Ali’nin ölümü üzerine yönetime egemen oldu, Fatımi ve Hamdani ilerleyişini durdurdu. Onun 968’de ölümü üzerine Muhammet bin Tugc’un torunu Ahmet, Fustat’ta başa geçtiyse de Fatımilerle başa çıkamadı ve ülke Fatımilerin eline geçti.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply