II. Aleksandr Nikolayeviç Kimdir

0

II. Aleksandr Nikolayeviç hayatı hakkında kısa bilgi.

II. Aleksandr NikolayeviçAleksandr II Nikolayeviç, Rus çarı (Moskova 1818 – Petersburg 1881). Hükümdarlık dönemi: 1855-1881. I. Nikolay’ın oğludur. 1855’te çar oldu.

Advertisement

Tahta çıkışının ilk günlerinde Rusya’ nın uğradığı Kırım yenilgisinin etkisiyle birtakım reformların gerçekleştirilmesini sağladı (toprağa bağlı şelflerin bırakılması, mahkemelerin yeniden düzenlenmesi, eğitim ve orduda düzenlemeler, Zemstvo adlı meclislerin kuruluşu, basından önsansürün kaldırılması). Polonyalıların ayaklanması ve kendine yönelik öldürme denemeleri sonunda yönetimini sertleştirdi. Üniversiteleri denetleme ve gizli mahkemeler yöntemine döndü.

Paris Antlaşması’nın Boğazlarla ilgili maddelerini değiştirmeyi başarması (1871) ve Ayastefanos Antlaşması (1878) kendine güvenini arttırdı. Asya’da genişleme ve yayılma yoluna gitti (Fergana/ 1876, Türkmenistan/1881). Balkan Savaşı’nda ve Asya seferinde yitirilen insan gücü ve para harcamaları muhalefeti arttırdı. Artan terör olayları sonunda bombalı bir saldırıyla öldürüldü.


Leave A Reply