II. Nikeforos Kimdir? Bizans İmparatorunun Hayatı ve Dönemi

0
Advertisement

Bizans İmparatoru II. Nikeforos dönemi ve hayatı ile ilgili bilgiler. 963 ile 969 yılları arasında Bizans İmparatorluğu yapmış olan II. Nikeforos kimdir?

II. Nikeforos (Nikephoros Phokas ), Bizans imparatoru (? 912 – İstanbul 969). Hükümdarlık dönemi: 963-969. Köklü bir eğitimden sonra orduya katıldı. Hades Kenti’ni ele geçirdi. (957), Girit’i kuşattı (960), bir yıl sonra da adanın başkenti Kandiye ele geçti (961). Anadolu’ya geçti ve birbiri ardına Maraş, Anazarba, Raban ve Duluk kentlerini ele geçirdi. Kazandığı zaferlerle yıldızı parlayan Nikephoros, İstanbul’a dönüşü sırasında İmparator II. Romanos’un ölüm haberini aldı (15 Mart 963). Bunun üzerine askerleri tarafından Kayseri’de imparator ilan edildi. Bu arada İmparatoriçe Theophano küçük yaşta olan oğulları Basileios ve Konstantinos adına yönetime el koydu.

II. Nikeforos

II. Nikeforos

14 Ağustos 1963’te İstanbul’a giren Nikephoros, iki günlük bir karşı koymadan sonra imparatorluk tacını giydi, birkaç gün sonra da İmparatoriçe Theophano ile evlenerek imparatorluk sülalesiyle daha sağlam bağlar kurduğu gibi Theophano’nun Romanos’tan olan iki oğlu Basileios ile Konstaninos’un yaşamlarına dokunmadı. Askeri yöneticilerin elinde bulunan toprakları genişletmeye çalıştı. 964’te çıkardığı bir yasayla kilise topraklarının bir bölümüne el koydu. Uzun bir mücadeleden sonra Müslümanların elindeki Tarsus’u ele geçirdi (965). Aynı yıl içinde bir Bizans Donanması Kıbrıs’ı aldı. 966’da Suriye’ye yöneldi, Antakya’yı kuşattıysa da ele geçiremedi. 968’de yeniden Antakya’yı kuşattı ve ele geçirdi. Müslümanlara karşı kazanılan bu zaferlere karşılık Sicilya’nın tümü Müslümanların eline geçti. Bu arada Bulgarlar güçlenmelerini sürdürdüler.

Ordunun doğuda olması nedeniyle imparator, Bulgarların üzerine yürüyemedi, Rus Prensi Sviatoslava’dan yardım istedi; 968’de Ruslar Tuna yakınlarında göründüler. Bu başarılı imparator, tahta çıktığından beri İmparatoriçe Theophano ile evlendiği için kilise tarafından tutulmamıştı. Nitekim Theophano da bir süre sonra dönemin ünlü komutanlarından İoannes Tmiskes’in metresi oldu. Hazırlanan bir suikast sonucunda yatak odasında, I. İoannes Tmisikes tarafından öldürüldü (10/11 Aralık 969).


Leave A Reply