II. Romanos Kimdir? II. Romanos Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Bizans imparatorlarından II. Romanos hakkında kısa bilgiler. II. Romanos dönemi olarları ve II. Romanos hayatı hakkında bilgiler.

II: Romaos ve babasının yer aldığı Bizans altın parası

II: Romaos ve babasının yer aldığı Bizans altın parası

Bizans imparatorudur 939 yılında İstanbul’da doğmuştur. Yine aynı yerde 963 yılında ölmüştür. Hükümdarlık dönemi: 959-963.

VII. Konstantinos’ un (913-959) oğludur. 945’te ortak imparator ilan edildi. Çocuk yaşta Romanos Lekapenos’un isteğiyle Provence Dükü Hugue’un kızıyla evlendiyse de karısının erken ölümü üzerine 956’da daha sonraki dönemlerde Bizans tarihinde etkili bir rol oynayacak olan Theophano ile evlendi. Babasının ölümünden sonra tahta çıktı (959).

Annesi Helene ile beş kız kardeşini manastıra kapattı. Devlet işlerini hadım Iosephos Bringas’a, askerlik işlerini de kendinden sonra imparator olacak olan Nikephoros Phokas’a bırakarak kendisini eğlenceye verdi. 960’ta Nikephoros, Phokas Girit’e sefer açtı ve 961’de adayı Araplardan aldı. Bu zaferden sonra Nikephoros doğuya yöneldi ve birçok kenti arka arkaya aldıktan sonra Hamdanilerin başkenti Halep’i ele geçirdi (962).

Nikephoros doğuda arka arkaya zaferler kazanırken II. Romanos’un öldüğünü haber aldı aynı anda ordusu kendisini imparator ilan etti (963).

Advertisement

Leave A Reply