II. Süleyman Dönemi Hakkında Bilgi

0

Osmanlı padişahlarından II. Süleyman’ın yaklaşık olarak 4 yıl süren padişahlığı dönemi hakkında bilgi.

II. SüleymanII. Süleyman, Osmanlı padişahı (15 Nisan 1645 İstanbul – 22 Haziran 1691 Edirne). Padişahlık dönemi: 1687-1691. Babası Sultan İbrahim, annesi Saliha Dilaşub Sultan’dır.

Advertisement

Ağabeyi IV. Mehmet‘in saltanatı döneminde sarayda kapalı bir yaşam sürdü. Başarısızlıkla sonuçlanan II. Viyana Kuşatmasından sonra, 1687’de IV. Mehmet’ in tahttan indirilmesi üzerine, onun yerine tahta çıkarıldı. Döneminde Avusturyalılar, Eğri, Lipva ve öteki bazı kaleleri ele geçirdiler. Venedikliler ise, Teb Kenti ile Bosna’daki Knin Kalesi’ni aldılar. 1688’de ise Avusturyalılar Belgrad, arkasından da Niş Kalesi Avusturyalıların eline geçti.

II. Süleyman sonunda Köprülüzade Fazıl Mustafa Paşa‘yı sadrazamlığa getirdi. Fazıl Mustafa Paşa, Niş ve Belgrad’ı düşmandan kurtardı. Tuna’nın güneyinde bulunan tüm Avusturya birliklerini geri attı. II. Süleyman, tahta çıktığı sırada hastaydı. Bu rahatsızlığı dört yıldan biraz fazla süren saltanatı boyunca sürdü. Fazıl Mustafa Paşa’yı yeni bir sefere uğurladıktan sonra Edirne’de öldü, cenazesi İstanbul’a getirilerek, Süleymaniye Camisi’nin avlusuna gömüldü.


Leave A Reply