İkiz Bebekleri Olanlar Mutlaka Okumalı, İkiz Bebek Bakımında Püf Noktalar

0
Advertisement

İkiz bebek bakımı zor mu? İkiz bebek sahibi olanlar için bilinmesi gerekenler, bakımı ile ilgili püf noktalar, yararlı bilgiler.

İkiz Bebek Bakımında Püf Noktalar

ikizler

Kaynak: pixabay.com

İKİ KAT MUTLULUK

Bir bebek beklerken iki bebeğinizin olacağını ilk öğrendiğinizde, kendinizi dipsiz bir annelik kuyusuna düşmüş gibi hissedebilirsiniz. Ama üzülmeyin zaman içinde her şeyin üstesinden gelmeyi başaracaksınız!

İkiz bebekler dünyaya getirmek sizi bir anda yıldız yapıverir. Doktorlar, hemşireler, yakınlarınız ve arkadaşlarınız koşup sizi kutlamaya gelirler; sizi ve ikiz mutluluk kaynağınızı överler.

Gerçekten de ikizler, mutluluk demektir. İkizler, tek doğan bebeklerin iki katı mutluluk verirler; üstelik, işleri bir bebeğin iki katı olmaz. Haberin iyi yanı da budur. Sorunların nereden kaynaklanabileceğini ve onlarla nasıl başa çıkılacağını bilmeniz önemlidir; bu durumda, haberde, kötü hiçbir yan kalmaz.

İkiz doğuracağınızı öğrendiğinizde ister büyük mutluluk duymuş, ister korkuya kapılmış olun, hiç aklınızdan çıkarmamanız gereken bir şey vardır: Bilinmeyen şey, genellikle, bilinenden daha kaygı vericidir. Hele ilk doğumunuzsa, “iki minicik bebekle, ben nasıl baş ederim?” diye paniğe kapılabilirsiniz. Oysa, bu işin yolunu yordamını öğrenmenize, her şeyden önce doğa yardımcı olur: Yeni doğmuş bebekler uyumanın, yemenin ve gene uyumanın dışında, pek az şey yaparlar.

İKİSİNİN YARATTIĞI KARIŞIKLIK

İşin en başında karşılaşılan sorun nerede yatacaklarıdır. Hazırlıksız durumdaysanız ve size ikiz doğum yapacağınızı söyleyen olmamışsa, onları aynı çocuk karyolasında, hattâ içi iyice döşenerek rahat hale getirilmiş bir sandıkta yatırabilirsiniz. Ama, ne kadar minik görünürlerse görünsünler bebekler, insanın aklına durgunluk verecek bir hızla büyürler; ayrıca tekme atar, ellerini kollarını sağa sola savururlar; bu yüzden de, çok geçmeden karyolalarını ayırmanız, çok daha iyi olur. Aynı odada yatırdığınız zaman ikizlerinizin birbirlerini rahatsız edeceklerinden korku duysanız da, bu korkunuz yersizdir: Ağlamalarıyla birbirlerini uyandırmazlar; üstelik bazı ikizlerin, özellikle de gerçek ikizlerin (yani tek yumurta ikizlerinin), rahatlamak için birbirlerini görebilecek durumda olmaları gerekir.

Advertisement

Temiz hava, bütün bebeklere ninni gibi gelir; bu yüzden, bir arka bahçeniz ya da bir balkonunuz varsa, ikizlerinizi kısa bir süre açık havada yatırmanız, genellikle mışıl mışıl uykuya dalmalarına yolaçar. Olanağınız varsa, ikinci bir bebek arabası satın alın: Böylece birbirlerini tekmeleyerek uyandırmazlar. Açıkta yatırma olanağınız yoksa, bebeklere sokak giysilerini giydirerek, karyolarını açık pencere önüne çekmek, onca işiniz gücünüz arasında onları parka götürmenizin yerini tutacak iyi bir çözümdür; sizin için de çok daha az zahmetli olur.

İkizleri emzirme günün önemli bir bölümünü alırsa da, doğru yöntemler uygulamanız koşuluyla, tek bebeği emzirmekten hiç de fazla zaman almaz. İster meme veriyor, ister biberonla besliyor olun, işe koyulmadan önce her şeyi hazırladığınız sürece, iki çocuğu birden beslemek, sanıldığından daha kolaydır.

İŞLERİ NÖBETLEŞE YAPMAK

Gecenin ortasında yükselecek ağlamalara karşı glikozlu su biberonları, denemeye değer bir seçenektir. Glikozlu su bazen, yeniden uyuyup kalmaları için yeterli olur; üstelik alışkanlığa yol açmayacak kadar az lezzetlidir. Ama en iyisi, geceleri bebeklerinizi eşinizle nöbetleşe beslemeniz, böylece, sırası geldiğinde eşiniz ikizlere bakarken, birkaç saat bölünmemiş bir uyku uyumanızdır.

İkizlerinizi biberonla besliyorsanız, bir bebeği bir kolunuzun içine yatırıp, biberonlardan birini elinizle tutun; öbür bebeği de bir yastıkla desteklenmiş olarak, öbür elinizdeki biberondan emmesini sağlayacak durumda yanınıza yatırın.

ikizler

Kaynak: pixabay.com

AĞLAMA NÖBETLERİNDEN SAKINMAK

Yalnızca biri ağladığında yapmanız gereken şey, ağlamasının nedeni açlık değilse, onu yerinden alıp, rahatlatmanızdır; bu arada öbürü uyumayı sürdürecektir. İkizlerden biri acıktığı için ağlıyorsa, her ikisini birden doyurun; yoksa kendinizi çok geçmeden, durmadan bir birini, bir öbürünü besler durumda bulursunuz. Yalnızca birine meme -ya da biberon- veriyorsanız bir karatahtaya ya da bir kâğıda, bir işaret koyun; çünkü ne kadar gayret ederseniz edin, sonunda en son hangisini emzirdiğinizi anımsayamaz olup çıkarsınız.

Aşılar için de aynı şey söz konusudur: Hangi aşıyı hangisine ne zaman yaptırdığınızı yazın. Bir aşıyı yaptırdığınız sırada, hangisi olduğu belleğinize silinmez bir biçimde yerleşmiş görünebilir; ama ayrıntılar çok çabuk unutulur ve aşı işini kesin olarak bilmek önemlidir.

Advertisement

Katı besinler yemeye başladıkları zaman, altın kural, sizin biraz da kendinizi yavrularını besleyen anne kuş gibi hissetmenizi sağlayacak olan, bir kaşık, bir tabak, ve iki açık (umutla bekleyen) ağızdır. Ne yedireceğinize gelince, hazır mamalar uygundur; ama ikiz çocuklarda, ambalajlanmış ya da şişelenmiş hazır gıdalar, çok geçmeden aşırı masraflı olmaya başlar. Ev halkının yiyeceği şeylerden birazını bir mikserden ya da süzgeçten geçirerek püre haline getirip vermek, çok iyi bir seçenek olabilir.

Banyo Zamanı

Banyo zamanı, eğlencelidir. Bebekler en küçük yaştan başlayarak suyu severler; siz de banyo zamanını gevşeyebildiğiniz, kendinizi dinlenmiş hissettiğiniz saatlere alırsanız, bu işten en az onlar kadar keyif duyarsınız. En iyi banyo zamanı emzirme öncesidir; böylece ikizler, doğruca yataklarına yatırıldıklarında mışıl mışıl uykuya dalabilirler. Bazı anneler, bu işi sabah yapmayı yeğ tutarlar; bazılarıysa, babaların de bu keyifli deneyimi annelerle paylaşacakları akşamı beklerler.

İkisini birden yıkayabileceğiniz bir banyo zamanı ayarlayamıyorsanız, öbürünü tepeden tırnağa silerek temizlemeniz koşuluyla, her gün birini yıkamanın hiçbir sakıncası yoktur.

Doğuma hazırlanırken tek bir bebek giysileri takımı satın almışsanız, ikizleriniz olduğunda bu konuda hiç üzülmeyin: Büyük bir olasılıkla B her şeyin çift geldiği bir armağan yağmuru altında kalacaksınız. Gerçekten de, ikizler söz konusu olduğunda akrabalar ve arkadaşlar son derece cömertleşirler: Bu cömertlik devam ettiği sürece, iyice yararlanmaya bakın ve giysilere vereceğiniz parayı, daha sonrası için, yani yakınlarınızın doğum coşkusunun sona erdiği zamana ayırın.

İlk birkaç hafta, ikizleri gece ve gündüz için farklı giydirmek gerekmez. Bütün günlerini aynı bebek giysileri içinde geçirseler bile, dert etmeyin: Konuklarınız onları hep güzel, harika, şirin şeyler olarak göreceklerdir!

ikiz

Kaynak: pixabay.com

GİYİM TARTIŞMASI

Kuşkusuz, getirilecek armağanların birçoğu, aynı cinsten iki tane -ve belki sizin de satın almış olduğunuz- bir giysi olacaktır. Ama bebekler küçükken, ne giydikleri önemli değildir.

Bununla birlikte, yaşları büyüdükçe ve kişilikleri geliştikçe, ikizlerden her birinin, bir çiftin yarısı değil, ayrı birer birey olduklarını ve dış dünya tarafından böyle görülmek gereksinmesi duyduklarını unutmayın. Dolayısıyla, birbirlerinden farklı olmalarına fırsat sağlamak, onlar için yaşamı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Kız/erkek ikizlerin böyle bir sorunları olmayacağı açıktır; ama aynı cinsten ikizler, tek yumurta ikizleri olmasalar da, karışıklık yaratabilirler: Birbirlerinden farklı giysiler giydirmeniz, akrabalarınıza, dostlarınıza daha sonra da öğretmenlere, onları ayırt etme olanağı sağlar. Farklı saç modelleri de, bu konuda oldukça yararlıdır.

Ama kuşkusuz, bu söylenenler, ikizleri birbirinin aynı giydirmek dürtüsünden kendini alamayan iyi niyetli yakınlarınızın getirdikleri sevimli giysileri, ikizlerinizin, birbirinin aynı diye giyemeyecekleri anlamına gelmez.

Zaten, ikizlerin giyecekleri şeyler konusunda çok geçmeden kendi düşünceleri oluşacaktır ve birbirlerinden bütünüyle farklı ya da birbirinin bütünüyle aynı giysiler giymek istedikleri zamanlar olacaktır. Çoğunlukla, aynı modeli farklı renklerde satın almak, soruna çözüm getirir.

SOKAĞA ÇIKIŞ

ikizler

Kaynak: pixabay.com

Yiyecek olsun, giysi olsun, bir şeyler satın almaya çıktığınızda ikizler canınızı sıkabilir. Birini bir, öbürünü başka bir süpermarket arabasının içine oturtmak çözüm yollarından biridir. Ama çoğunlukla en kolay çözüm, onları evde bırakmaktır: Evde onlarla kalacak birini ayarlarsanız, alışverişinizi sakin kafayla, iyice düşünerek yapma fırsatını bulursunuz.

Advertisement

Başka çocuklarınız da varsa ve elinizin altında onlara küçük gelen giysiler varsa ya da size çocuklarına artık küçük gelen giysileri verecek yakınlarınız varsa, ikizlerinizin giyim faturaları oldukça hafifleyecektir. Ayrıca, ikizler, her zaman aynı hızda büyümezler (özellikle tek yumurta ikizleri değillerse) ve birinin giysilerini, sonradan öbürü bir süre daha giyebilir. « Bebeklerinize ne tür giysiler alırsanız alın, çamaşır makinesinde yıkanabilen, bakımı kolay türden şeyler olmalarına dikkat edin ve karmakarışık düğmeleri, fiyonkları bulunan giysilerden kaçının. “Kolay giydir, kolay soy” sihirli sözcüklerdir; o aşamaya geldiklerinde, ikizlerin bu işi kendi kendilerine yapmalarına yardımı olacaktır.

Aslında, yaşamınızı kolaylaştıracak ve günlük işlerinizi yoluna koyacak her şeyin üstünde düşünmeniz iyi olur. Sözgelimi, iki katlı bir evde oturuyorsanız, her iki katta da gerekli olan şeyleri -alt bezleri, temizlik bezi, sünger, bebek losyonu, vb. – içeren birer sepeti ya da çantayı hazır bulundurmanız, sizi alt üst katlar arasında koşuşturmaktan kurtarır.

MİS GİBİ BEBEKLER Mİ?

Bu dönemde, genel olarak önceliklerinizi bir sıraya sokmanız gerekir. Bibloların tozunu mu alacaksınız, yoksa ikizlerle mi oynayacaksınız? Sorun buysa, bu ikilemin en çıkar yolu, kolayca tozlanabilecek her şeyi, ikizler iyice büyüyene ve size toz almakta yardım etmeye başlayıncaya kadar, ortalıktan kaldırmanızdır. Bebekler emeklemeye başladıklarında vakitlerinin çoğunu üstünde geçirecekleri için, evinizin döşemesinin kolay silinebilen, temiz tutulması kolay olması önemlidir. Pencere camlarını tertemiz, gümüş ufak tefeği ve kapı tokmaklarını pırıl pırıl tutmak, güzel olabilir; ama şart değildir: Onlar her zaman yerlerinde dururlar, oysa ikiz bebekleriniz, büyüyeceklerdir.

Çok daha önemlisi, özellikle ilk haftalarda, fırsat buldukça dinlenebilmenizdir. Elinizden geldikçe ayaklarınızı şöyle yukarı kaldırıp oturmaktan, ikizler mışıl mışıl uyurken, siz de biraz şekerleme yapmaktan suçluluk duygusuna kapılmayın. Zindeliğinizi korumanızın ve hiç hesapta yokken ortaya çıkabilecek işlerle -bebeklerinizden birinin kusması gibi— başa çıkabilmenizin en iyi yolu budur.

BABALARI GÖZARDI ETMEYELİM (!)

Durmadan anne ve ikizlerden söz edip dururken, babanın da bir rolü olduğunu unutmak kolaydır. Oysa günümüzde pek çok baba, doğumda eşlerine destek olucu bir rol oynamakla kalmayıp, baba olmaktan büyük keyif almakta ve çocuklarının sorumluluğuna katılmak istemektedir. Sizin açınızdan, eşinizden ne kadar yardım görürseniz, o kadar iyidir. Bir bebeğin biberonunu babası verirken, siz öbürünü beslerseniz, bundan herkes yararlanır. Ama sakın “sizin” ikiziniz, “onun” ikizi diye bir ayrım yapmaya kalkmayın: Her birini sırayla, ikiniz de beslemeye özen gösterin.

İkizler ilk çocuklannızsa, kendinizi, varlıklarından sorumlu olduğunuz bu küçük yaratıklarla, başka hiçbir şeyle uğraşmayacak kadar bedensel ve zihinsel olarak meşgul durumda bulmanız, sarsıcı olabilir. Bir bebekle uğraşmak, tamam; işten bile değil. Ama iki çocuk birden, bütün yaşamınızı kaplayabilir. Bu durumda da, bu dönemin eşiniz için de bir altüst oluş dönemi olduğunu unutmanız kolaydır. Yalnızca ikiniz vardınız; siz ve eşiniz; geceler de yalnızca sizindi; ama bir anda birlikteliğiniz tuzla buz oldu ve ikizler ortalığı kararttı; artık onları uyutunca isteyeceğiniz tek şey, kendinizi de yatağa atmak olabilir.

Bu durumda bir bebek bakıcısı bulmaya çalışmak, eşinizle başbaşa birkaç saat geçirmek konusunda iyi bir çözüm yoludur. Ara sıra, başka hiçbir şeyi -sevgili ikizlerinizi bile!- düşünmeden baş başa geçireceğiniz birkaç saat, eşinizin kendini yüzüstü bırakılmış, dışlanmış hissetmesini önleyecektir. Üstelik, yorucu, hattâ zaman zaman canınızdan bezdirici işlerden uzak geçireceğiniz bu bir-iki saat, size de çok iyi gelecektir.

AYNI HIZLA MI BÜYÜRLER?

ikizlerin büyümesi, anne-babalar için büyüleyici bir şeydir. İkizleriniz tek yumurta ikizleriyse, yani ayırt edilemeyecek kadar birbirlerine benziyorlarsa, büyük bir olasılıkla, neredeyse aynı zamanda ayağa kalkıp yürümeye ve konuşmaya başlayacaklardır. Buna karşılık, çift yumurta ikizleriyseler, büyümeleri herhangi iki kız ya da erkek kardeşinkinden farklı olmaz.

İkizler hep birbirleriyle karşılaştırılır; oysa bu, onlara karşı hiç de adil bir davranış değildir. Birbirlerine bu kadar benzerlerken, ikisinden de aynı şeyleri beklememek, kuşkusuz güç bir şeydir; ama birbirleriyle rekabete girişmezlerse, yaşam hem onlar için, hem sizin için kolaylaşır. İkizlerden her biri kendi hızıyla gelişir ve sizin izleyeceğiniz en iyi çizgi, bireysel başarıları ne olursa olsun, her iki çocuğunuza da destekleyici olmaktır.

Ve huysuzluk ettikleri zaman, hangisinin suçlanacağını kestirmek, bazen çok güç olur; çünkü birbirlerini koruyabilirler. Yaptıkları kötü şeyleri cezalandırmak yerine, iyi davranışları için ödüllendirmeyi hedef almalısınız.

KENDİLERİNE AİT BİR YER GEREKSİNMESİ

İkizlerin çoğu, ilk bir iki yıl geçtikten sonra, bir araya tıkıştırılmaktan nefret ederler. Ve kendilerine ait olan şeyleri, odada yalnızca kendilerine ait bir köşeleri bulunsun isterler. Kuşkusuz, oynarken oyuncakları paylaşmak isteyeceklerdir; ama oyuncakları, sonradan paylaşacak olsalar bile, ayrı ayrı her birine vermeniz, çok hoşlarına gider. “Yalnız benim mi?”, bütün ikizlerin yürekten attıkları bir çığlıktır.

Advertisement

Sizse, onların ikisinin de “size ait” olduklarını bilmenin verdiği mutluluğun tadını, ömür boyu çıkaracağınız için, kuşkusuz onlardan çok daha şanslısınız.


Leave A Reply