İklim Değişikliği Nedir? İklim Değişikliği Nasıl Oluşur? Hakkında Yazı – Bilgi

0
Advertisement

İklim Değişikliği nedir ve neden meydana gelir? İklim değişikliklerinin zararları ve etkileri nelerdir? Hakkında bilgi.

iklim değişikliği

Kaynak: pixabay.com

İklim Değişikliği

Hava durumu günlük hayatımızı etkileyen önemli bir etkendir. Hava durumu, her gün farklı olabilir. Hatta, gün içindeki saatlerde bile değişebilir. Öte yandan, bir alandaki iklimin değişmesi genellikle uzun zaman alır. Belli bir yerde, uzun bir zaman periyotunda, yıllar içindeki ortalama sıcaklık ve koşullar iklimin özellikleridir. İklim günlük ya da aydan aya değişmez, değişmesi için ancak yüzlerce, binlerce ya da milyonlarca yıl gereklidir.

Dünya üzerindeki bir yerin iklimi başka bir yerden farklıdır. Örneğin, çölün iklimi sıcak ve kuru olabilir, ancak bir yağmur ormanında genellikle sıcak ve nemli, bazı dağlık alanlarda ve diğer yerlerde yıl boyu soğuk olacaktır. Günümüzde, iklim değişikliği kelimeleri sıklıkla duyulmaktadır ve çoğunlukla küresel ısınma olarak adlandırılan Dünya’nın ısınmasına ilişkin süreci ifade eder.

Dünya yaklaşık 4,5 milyar yıl yaşındadır ve yaşamı boyunca iklimi sık sık değişikliğe uğramıştır. Buz Devri ve ısınma periyotları yaşanmıştır. Bilim insanları iklimin 4.5 milyar yıl boyunca sık sık değiştiğini kabul ediyorlar. Bununla birlikte, Dünya’nın ortalama sıcaklığının, son 100 yılda 1900’ler ve 2000’li yıllar arasında yaklaşık 1.33 ° F arttığı kanıtlanmış bir gerçektir. Son 200 yıl incelendiğinde yaklaşık 1.8 ° F artış görülüyor. Büyük bir değişiklikmiş gibi gelmeyebilir, ancak bu değerler Dünya’yı etkileyecektir.

Sera Etkisi

Bazı çiftçiler ve çiçekçiler bitkilerini seralarda yetiştirirler. Seralar Güneş’ten gelen ısıyı emen ‘cam kaplı’ bir binadır. Seralar çok sıcaktır. Tabii ki Dünya, camla kaplı değildir, ancak sera etkisi terimi, Güneş’in sıcaklığının Dünya’nın atmosferinde sera gazları tarafından tutulmasını ifade eder.

Advertisement

Sera gazları çoğunlukla karbondioksit, metan ve azot oksit içerir. Bu gazlar (cam yerine) Dünya üzerinde bir battaniye görevi görür ve Dünya’nın ısınmasına yardımcı olur. Sera gazlarındaki bir artış, Dünya’nın daha sıcak olmasına neden olur. Bu durumu daha kalın battaniye gibi düşünün.

iklim değişikliği

Kaynak: pexels.com

İklim değişikliğinin engellenemeyen ve insan kaynaklı olmayan bazı nedenleri olabilir, ancak iklim değişikliği ile ilişkili olan, insan davranışlarından kaynaklanan sebepler vardır. Petrol, kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtlar yandığında, atmosfere salınan gazlar Dünya’yı örten ‘battaniyeye’ eklenir.

Tarım ve Sera Etkisi

Tarım da sera etkisine katkıda bulunur. Bir inek gazını saldığında metan gazı atmosfere salınır. Dünyada her gün metan gazı salan 1.5 milyarın üstünde inek vardır ve bu da Dünya’yı örten ‘battaniyeye’ eklenir.

Sera gazlarından biri olan karbondioksit, dünyadaki ağaçlar ve ormanlar tarafından emilir ve sonra oksijen olarak serbest bırakılır. Ne yazık ki çölleşme, ormanların kesilmesi sera etkisine ve daha kalın bir battaniyeye yol açar.

Advertisement

Daha sıcak bir iklim, gezegeni olumsuz etkiliyor ve etkilemeye devam edecek. Daha şiddetli yağışlara, alışılmadık mevsim değişikliklerine, ısı dalgalarına vs. yol açar. Kutup hayvanlarının doğal yaşam alanları, sıcaklıklar nedeniyle eriyip, hayvanlara yaşayabilecekleri alanlar her geçen küçülüyor. Yağmur ormanlarındaki orangutanlar evlerini kaybediyor ve deniz kaplumbağaları yükselen deniz seviyeleri nedeniyle yuvalama plajlarını kaybediyor. Gelişmekte olan ülkelerde tarım, yağmur, sel baskını ve kuraklıklarla karşı karşıya. Ayrıca, bazı yiyeceklerde kıtlık yaşanması, bu yiyeceklerin fiyatlarında artışa neden oluyor.

Özetle, insanlar yeryüzünde yaşamaya başlamadan önce iklim değişikliği yaşanmış ancak son 200 yılda ortalama sıcaklık artmıştır. Pek çok bilim adamı, bunun insan davranışının bir sonucu olduğuna ve bu davranışların bazılarının değiştirilmesinin iklim değişikliği ve küresel ısınma üzerinde olumlu bir etkisi olacağına inanıyorlar.


Leave A Reply