İklim Değişikliğini Önlemek İçin Günlük Yapabileceğiniz En Önemli Şeyler

0
Advertisement

İklim değişikliği insanoğlunun yaşadığı en büyük cehennemlerden birisi. Kişilerin iklim değişikliğinin önüne geçebilmek için yapabilecekleri nelerdir?

iklim değişikliği

Kaynak: pixabay.com

İklim değişikliğinin etkileri her yerdedir. Artan sıcaklıklardan buzulların erimesine kadar, dünyanın görmezden gelmesi zor bir konudur.

Birçok hükümetin harekete geçme planları yoktur, ancak bireylerin kendi başlarına yapabileceği birçok şey vardır. Günlük yaşamınızda iklim değişikliğine yardımcı olabilecek değişiklikler arıyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken çok şey vardır. Gezegeni kurtarmak için şimdi uygulamaya başlayabileceğiniz birkaç şey var.

Yerel ürünler satın alın ve üretin

Kasabanızda yerel bir çiftçi pazarınız veya yerel çiftçileri stoklama konusunda uzmanlaşmış bir bakkalınız varsa, bu ürünü satın almak yapabileceğiniz en iyi karardır.

Bu, yerel olarak üretilebilecek satın alma işlemleriniz için de geçerlidir. Yerel olarak satın almak, mallar size ulaşmak için birden fazla sınırdan taşındığında üretilen emisyonların azaltılmasına yardımcı olur.

iklim değişikliği

Kaynak: pexels.com

Evinizde kullandığınız enerjiyi azaltın

Klima ve ısıtma genellikle aşırı kullanılan bir lükstür. Aşırı sıcaklıklar yaşamıyorsanız, kendinizinkini ne sıklıkta çalıştırdığınızı takip edin ve azaltmayı düşünün.

Advertisement

Ülkemizde çok yygın olarak kullanılmasa bile son dönemlerde satılmaya başlanan resmen enerji emen cihazlar olan çamaşır kurutucularını kullanmak yerine çamaşırlarınızı kurutmak için bir seçenek de vardır. Kullanmadığınız cihazların fişini çekmek ve bir odadan çıkarken ışıkları kapatmak gibi küçük şeyler bile yardımcı olabilir.

Çevre için diyetinizi değiştirin

Dünya İzleme Enstitüsü, hayvancılıktan kaynaklanan sera gazı emisyonlarının şu anda% 51 civarında olduğunu buldu. Et ve süt ürünlerinin diyetinizden kesilmesi bu rakamları büyük ölçüde azaltabilir. Fark etmediyseniz, yeniden söyleyelim sera gazı emisyonunun yarısından fazlası!

Tamamen et ve sütten vazgeçmek çok zorsa, haftada birkaç gün kesmeyi düşünün. İklimimizi korumak söz konusu olduğunda küçük bir adım bile büyük bir adım olabilir.

çevre koruma

Kaynak: pixabay.com

Markette organik seçin

Biraz daha pahalı olabilir, ancak organik gıdalar düzenli olarak yetiştirilen ürünler nedeniyle havaya giren gaz emisyonlarını önemli ölçüde azaltır.

Neden? Birçok ürün azotu atmosfere azot oksit şeklinde salan bol miktarda gübre kullanır. CO2’den 298 kat daha zararlıdır.

İşe gidip gelme şeklinizi değiştirin

Seçeneğiniz varsa, yeşil dostu bir şekilde işe gidip gelmeyi seçerek karbon ayak izinizi azaltın. Bisiklete binin veya uzun bir yürüyüşe çıkın.

Advertisement

Toplu taşımayı kullanmak veya araba kullanmak bile iklim değişikliği üzerinde önemli bir etki yapabilir. Herkesin yürüme veya bisiklete binme seçeneği yoktur, bu yüzden sizin için uygun bir şey bulun!

çevre koruma

Kaynak: pixabay.com

Mümkün olduğunca geri dönüşüm

Daha az tüketmeyi öğrenmek zaman alır. Süreç boyunca, neler yapabileceğinizi geri dönüştürmenin yollarını bulmaya başlayın ve bir şeyleri değiştirin. İş öğle yemekleri için kapları paket yerlerden tekrar kullanmak veya mumlardan kalan camları evinizdeki dekoratif eşyalara dönüştürmek. Gezegenimize geri koyduğumuz atığı azaltmak için yapılabilecek çok şey var.

İklim değişikliği, içinde yaşadığımız dünya için bir tehdittir. Bu küçük adımlar, dünyayla etkileşim şeklimizi değiştirmede büyük bir fark yaratabilir.


Leave A Reply