İklim Grafikleri Yorumlama

0

İklim grafikleri nasıl yorumlanır? Bir iklim grafiği yorumlama örneği ve açıklaması.

iklim-grafigi

Advertisement

Yukarıdaki bir bölgenin aylara göre sıcaklık ve yağış dağılımını gösteren grafiği inceleyecek olursak;

✓ Sütunlarla gösterilen mavi kutular yağışdır. Yağışın miktarı aylara göre fazla değiştiği için yağış rejimi düzensizdir.

✓ Dalgalı kırmızı çizgiyle gösterilen sıcaklıktır. Genelde iklim grafikleri bu şekilde gösterilir.

✓ Eğer grafiklerde en yüksek sıcaklıklar Haziran, Temmuz ve Ağustos (6. 7. ve 8. aylarda) ise bu grafik Kuzey Yarımküre’de bir yere aittir.

Advertisement

✓ Yıllık sıcaklık farkı, en sıcak ayın sıcaklık ortalaması ile en soğuk ayın sıcaklık ortalaması arasındaki farktır. (30°C – 10°C = 20°C gibi)

✓ Yağışların kar mı yoksa yağmur mu olduğunu anlamak için sıcaklığa bakılır. Kışın sıcaklıklar 0°C’nin altına düşmüşse yağışlar kar, 0°C’nin üstünde ise yağmur şeklindedir. Bu grafikte sıcaklık 0°C nin üzerinde olduğu için yağışlar yağmur şeklindedir.

✓ Grafiği verilen bölgeye her mevsim fazla yağış düşmüşse yağış rejimi düzenli olur. Bir mevsim yağış fazla başka bir mevsimde çok az ise yağış rejimi düzensiz denir. Yukarıdaki grafikte yağış rejimi düzensizdir.

✓ Yıllık yağış miktarı bütün aylarda düşen yağışın toplanmasıyla bulunur. Bu grafiğin ait olduğu yerde yıllık yağış miktarı 1000 mm civarındadır.


Leave A Reply