İlaç İle İlgili Cümleler, İlaç Gerçek ve Mecaz Anlamı ile

0
Advertisement

İlaç ile ilgili cümleler. İlaç kelimesi içeren “İlaç” kelimesinin kullanılmış olduğu örnek Türkçe cümlelerin yer aldığı sayfamız.

ilaç

Kaynak: pexels.com

İlaç Kelimesiyle Gerçek, Mecaz ve Yan Anlamların Kullanıldığı Cümleler
 1. Anneme sabah akşam ilaçlarını hatırlatman gerekiyor, yapabilecek misin?
 2. Çorbayı ilaç niyetine dahi olsa içmelisin.
 3. Doktorun verdiği ilaç yan etki olarak kaşıntı yaptı.
 4. Mide ağrısı yüzünden doktordan ilaçlarımı değiştirmesini isteyeceğim.
 5. Gecenin bir vakti ilacını almak için nöbetçi eczane aramaya gitti.
 6. Bu ilacı reçetesiz alamazsın.
 7. Senin sözlerin bana ilaç gibi geldi.
 8. Bir ilaç firmasında represant olarak çalışıyor. Doktorlara sattıkları ilaçlarını tanıtıyor.
 9. Eczacıların büyük tepkisini çeken Yeni İlaç Fiyat Tebliği’yle Sağlık Bakanlığı, yerli ilaçtaki iskonto oranlarını kaldırdı.
 10. İçtiğim ilaçlar bir yandan iyi gelirken diğer yandan böbreklerime zarar veriyor.
 11. Baş ağrısı için içebileceğim bir ilacınız var mı?
 12. Çok fazla ilaç içmek de zararlıdır.
 13. Hükümet ilaç, seramik, cam ve elektronik eşya alanında yapılan yatırımlan desteklemektedir.
 14. Yaşam çevrimini iki yılda tamamlayan ve bahardan ağustos sonlarına değin etkinlik gösteren bambullarla savaşta, ilaçlamanın yanı sıra, tarlanın derin sürülmesi, nadasa bırakılması ve dönüşümlü olarak patates ya da yulaf ekilmesi de etkili olabilir.
 15. Pirazol bileşiklerinin çoğundan boya ve ilaç olarak yararlanılır.
 16. Örneğin ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaç olan antipirin, san renkli gıda boyası tartrazin ve artrit tedavisinde kullanılan fenilbütazon da pirazol bileşikleridir.
 17. Sadece nöbetçi eczanelerin hizmet verdiği bu iki gün boyunca, eczacılar ilaç sektöründeki aksaklıkları dile getirmeye çalıştı.
 18. 15 Ocak’tan itibaren uygulamaya konulan yeni tebliğ, yerli ilaç fiyatlarındaki %10’luk iskonto oranının kaldırılmasını öngörüyor.
 19. Ekonomik kriz dolayısıyla alınan tasarruf tedbirleri çerçevesinde ithal ilaçların kâr oranlarının düşürülmesi ve Bağ-Kur, Emekli Sandığı ilaç ödemelerin gecikmesi nedeniyle zaten bir süredir ekonomik güçlük çektiklerini belirten eczacılar, %10’luk iskontonun kaldırılmasıyla birlikte daha da zor duruma düşeceklerini ve sektörde çalışan birçok eczacının ve ilaç depocusunun işsiz kalacağını iddia ediyorlar.
 20. Bakanlık, bu uygulanan hesaplama şablonunda, imalatçı satış fiyatı üzerine eklenen %10’luk iskonto oranını, ilgili kararname ve tebliğlerde yer almamış olması nedeniyle ilaç fiyatları değerlendirilmesinden çıkardı ve mevcut piyasada sirküle eden ilaçlardan bu oranın düşürülerek yeni fiyatları ile piyasaya verilmesini kararlaştırdı.


Leave A Reply