İlaçlarınızın Etkileri Arttıran ve Azaltan Yiyecekler, Dikkatli Alınması Gerekenler

0

Bazı yiyecek ve maddeler alınan ilaçların etkilerini arttırabilir yada azaltabilir. Bu sebepten ilaç etkileşimleri bilinmelidir.

Bazı ilaçların birlikte iyi sonuç vermediğini biliyor olabilirsiniz. Ancak yediklerinizin ve içtiklerinizin de bazı ilaçlar üzerinde etkisi olabilir. İlk kez bir ilaç almadan önce, uzak durmanız gereken bir şey olup olmadığını görmek için doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Advertisement

Greyfurt

greyfurt

Kaynak: pixabay.com

Bu turunçgil meyvesi, bağırsağınızdaki belirli hücrelerin alım ve ilacı vücudunuza taşıma şeklini değiştirir – 50’den fazla ilacı etkileyebilir. Alerjiler için feksofenadin (Allegra) gibi bazılarını daha az etkili hale getirebilir ve atorvastatin (Lipitor) gibi kolesterolünüzü düşürenler de dahil olmak üzere bazılarını da çok güçlü hale getirebilir.

Süt

süt

Kaynak: pixabay.com

Bu süt ürünü, vücudunuzun belirli antibiyotikleri işlemesini zorlaştırabilir. Kalsiyum ve magnezyum gibi sütteki mineraller, protein kazein ile birlikte bunun bir parçasıdır. Antibiyotik kullanıyorsanız uzak durmanız gereken yiyecek ve içecekleri mutlaka öğrenin.

Meyan kökü

meyan kökü

Kaynak: pixabay.com

Bazı insanlar bunu sindirime yardımcı olmak için bitkisel bir çare olarak kullanır ve diğerleri onu yiyecekleri tatlandırmak için kullanır. Ancak meyan kökündeki bir kimyasal olan glisirizin, nakledilen kişilerin yeni organlarını reddetmelerini engellemek için kullanılan siklosporin dahil bazı ilaçların etkisini zayıflatabilir.

Çikolata

bitter çikolata

Kaynak: pixabay.com

Özellikle bitter çikolata, zolpidem tartrat (Ambien) gibi sizi sakinleştirmeye veya uyutmaya yönelik ilaçların etkilerini zayıflatabilir. Ayrıca metilfenidat (Ritalin) gibi bazı uyarıcı ilaçların gücünü artırabilir. Depresyon tedavisinde kullanılan bir MAO inhibitörü alırsanız, tansiyonunuzu tehlikeli derecede yükseltebilir.

Advertisement

Demir takviyesi

demir takviye

Kaynak: pixabay.com

Bu, vücudunuz yeterince üretmediğinde (hipotiroidizm denen bir durum) size tiroid hormonu veren bir ilaç olan levotiroksinin (Synthroid) etkilerini azaltabilir. Bu ilacı ve bir multivitamin alırsanız, vitaminin içinde demir olup olmadığını kontrol edin. Bir demir takviyesine ihtiyacınız varsa, doktorunuza onu ve ilacınızı farklı zamanlarda alma konusunda sorun.

Kahve

kahve

Kaynak: pixabay.com

Lityum ve klozapin gibi antipsikotik ilaçları zayıflatabilir, ancak diğerlerinin etkilerini ve yan etkilerini artırabilir. Bunlara aspirin, epinefrin (ciddi alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılır) ve albuterol (solunum problemleri için inhaler ile alınır) dahildir. Ayrıca vücudunuzun demir almasını ve kullanmasını zorlaştırabilir.

Antihistaminikler

mevsimsel alerji

Kaynak: pixabay.com

Bunlar alerjilerin neden olduğu hapşırma ve burun akıntısına yardımcı olur, ancak bazıları yüksek tansiyon için ilaçları daha az etkili hale getirebilir ve kalp atış hızınızı artırabilir. Tansiyon ilacı kullanıyorsanız, alerjilerinizi yönetmenin diğer yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

K vitamini

brokoli

Kaynak: pixabay.com

Kan pıhtılarını tedavi etmek ve önlemek için kullanılan warfarin ilacını alırsanız, ne kadar K vitamini aldığınızın farkında olun. Bu, kanı daha az etkili hale getirebilir ve sizi tehlikeli bir kan pıhtısı riskine sokabilir. Brokoli, Brüksel lahanası, karalahana, maydanoz ve ıspanak, K vitamini açısından en yüksek gıdalardan bazılarıdır. Bu yiyeceklerden her gün aynı miktarda yemeye çalışın, böylece kanınızdaki warfarin seviyesi aynı kalır.

Ginseng

ginseng

Kaynak: pixabay.com

Bu, warfarinin etkilerini de azaltabilir. Kan inceltici heparin veya aspirin ile ibuprofen veya naproksen gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçları alırsanız iç kanama olasılığınızı artırabilir. MAO inhibitörleri alırsanız, ginseng baş ağrısına, uyku problemlerine, hiperaktiviteye ve sinirliliğe neden olabilir.

Advertisement

Reçete Edildiği Gibi Alın

İlaçların sadece yaklaşık % 50’si reçete edildiği şekilde alınır. İnsanlar genellikle ihtiyaç duyduklarından daha azını alırlar, rastgele zamanlarda alırlar veya dozlar arasında büyük boşluklar bırakırlar – bunların hepsi etkileri zayıflatabilir. Tedavi planınızı anladığınızdan ve doktorunuzun talimatlarını uyguladığınızdan emin olun.


Leave A Reply