İlk Yardımın Tarihçesi

0

İlk yardımın tarihi gelişimi. Tarihte ilk ilk yardım nasıl yapılmıştır, ilk yardımın tarihçesi hakkında bilgi.

İlk Yardımın Tarihçesi

Advertisement
İlk Yardımın Tarihçesi;

İlk yardımın insanlığın doğuşu ile başladığı söylenebilir. Nitekim Allah’ın ilk insanı topraktan yapıp burnundan üfleyerek hayat verdiği Tevratta yazılıdır. İşte böylelikle ağızdan ağıza yapay solunumun başladığı ve ilk canlandırmanın yapıldığı açıkça bellidir.

İnsanlar ilk çağlarda doğal kuvvetler ve hayvanlara karşı kendilerini koruma ve onlar nedeniyle olan yaralanmalarda ve hastalıklar karşısında belki bilinçsiz fakat içgüdülerinin verdikleri güçle ilk yardımı uygulamışlardır. Yaptıkları her türlü yanlışlıktan ya da tesadüfen yaptıkları tedaviden ve deneme yolu ile daha iyi şekilde ilk yardımı uygulamayı öğrenmişlerdir.

Tıp alanındaki modern ilerlemeler ilk yardıma da modern ve etkin bir yön vermiştir.

Bazı ilk yardım kuralları o çağın etkinlikleri karşısında kaldığından daha etkin yöntemlerin bilinmesine karşın günah ya da dini yasaklamalar da uygulama alanına girememiştir.

Savaşlar ise yara, kanamalar ve şok tedavisi hususunda yeniliklerin doğmasına yol açmıştır. Savaş alanında kendisinin ya da arkadaşının harp paketi kullanarak, kanamayı durdurması ile basit nedenlerle olan ölüm oranı da azalmıştır.

Advertisement

2. Dünya savaşında Japonya’ya atom bombasının atılması ve bunu izleyen yıllarda her türlü kimyasal ve biyolojik savaş ajanlarının kullanılması bunlara karşı korunma ve ilk yardım konularındaki bilgilerimizi genişletirken sivil savunmanın önemini arttırmıştır.

Her memleketin bünyesindeki sivil savunma, Kızılay, Kızılhaç ve bu gibi örgütler tarafından açılan kurslar da da ilk yardım eğitimine önem verilmiştir.


Leave A Reply