İlköğretim haftası anlam ve önemi

0
Advertisement

İlköğretim Haftasının anlam ve önemini anlatan ilköğretim haftasının neden bu kadar önemli olduğunu kavramanızı sağlayacak yazımızın yer aldığı sayfa.

İlköğretim haftası anlam ve önemi

İlköğretim haftası anlam ve önemi

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde faaliyet gösteren tüm ilköğretim okullarının açıldığı hafta “İlköğretim Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu hafta çeşitli etkinlikler ile ilköğretim öğrencilerine ilköğretim ile ilgili olarak genel bilgiler verilmektedir. Eğitimin özellikle ilköğretimin öneminin aşılanması amaçlanmaktadır.

Dünya üzerinde gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler ve gelişmemiş geri kalmış ülkelerin eğitim sistemleri incelendiğinde ilköğretim seviyesindeki farklar dikkat çeker. Buna bağlı olarak genel eğitim seviyesinin yüksek olduğu ülkelerin refahı dikkat çekicidir. Bu ülkeler zenginlik açısından ve dünyaya her konuda yön verebilme gücü olarak hep en önde oldukları görülecektir. Bu da eğitimin devamlılığının ve her kuşağın çok sıkı ve iyi bir şekilde eğitiminin gerekli olduğunu basit bir şekilde ortaya koymaktadır.

Ülkemizde de eğitime önem verilmektedir. Bu sebeple temel ilköğretim kesinlikle parasız olup bu durum anayasal olarak da güvence altındadır. Yani ilköğretim eğitimi alacak bir öğrencinin ailesinin fakir olması ya da çok zengin olması durumu değiştirmemektedir. Olabildiğince fırsat eşitliğinin tüm öğrenciler arasında sağlanabilmesi de ilköğretimin hedeflerinden birisidir.

Gazi Mustafa kemal Atatürk cumhuriyeti kurduğunda özellikle eğitim ile ilgili yapmış olduğu inkılapların ne kadar özenli ve gerekli olduğunu sadece son dönemde ülkemizde yaşanan olayları takip ederek dahi anlayabiliriz. İlköğretim sadece okuma yazmayı öğretme değil aynı zamanda kişiye bağımsız bir şekilde düşünme ve düşündükleri doğrultusunda yaşama ve hareket etme yetisi de vermektedir.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply