İlköğretim Haftası İle İlgili Kompozisyon (İlköğretim Hakkında Yazı, Kompozisyon)

0
Advertisement

İlköğretim Haftası ile ilgili kompozisyon. Belki de sosyal hayatın en önemli konularından olan ilköğretim önemi ve içeriği ile ilgili kompozisyon, yazı.

İlköğretim Haftası İle İlgili Kompozisyon

İlköğretim Haftası İle İlgili Kompozisyon

İlköğretim bir insanın tüm hayatını etkileyen temel eğitimini öğretimini aldığı oldukça büyük öneme sahip bir dönemdir. İlköğretime başlama yaşı dönem dönem değişmekle birlikte günümüzde ortalama olarak 60 aylık iken başlamaktadır.

Okulların açıldığı ve eğitim öğretim döneminin başladığı ilk hafta İlköğretim Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta boyunca okul, eğitim, öğretim ve okuma gibi terim ve niceliklerin önemleri hakkında çeşitli etkinlikler hazırlanıp öğrencilere eğitimin önemi konusunda bilinçlenme ortamı hazırlanmaktadır.

Atatürk bizlere çağdaş uygarlık seviyesini hedef olarak göstermiştir. Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşabilmek için tüketen değil üreten bir toplum olmamız gerekmektedir. Üreten bir toplum olmamız içinde yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu insan gücünün nitelikli becerikli ve başarılı olabilmesi için ise iyi bir eğitim alması olmazsa olmaz bir şarttır. Bu eğitim de ilkokulda başlamaktadır. Yani her şey birbirine zincirleme bağlıdır.

Okullarımızda ilköğretime başladığımız dönemden başlayarak ciddi ve sıkı bir çalışma ile her öğrenci geleceğin başarılı bir bilim insanı, topluma yön veren sanatçısı v.s. olabilir. Bu tarz başarıların IQ ile ilgisi çok fazla değildir. Asıl önemli olan eğitimin öğretimin gerekliliklerini harfiyen yerine getirmektir.

Advertisement

Şu anda dünya üzerinde zor durumda olan ve normal yaşam standartlarının dahi altında kalan ülkelerin, milletlerin toplulukların ortak tek bir özelliği vardır. O da ciddi ve ayakları yere sağlam basan bir eğitim sistemlerinin olmamasıdır. İyi bir eğitim sistemi ve bu sisteme ayak uyduran öğrenciler olduğu müddetçe refah ve bilgi toplumu olmamız kendiliğinden oluşacak bir olaydır. Ağaç yaşken eğilir atasözünü de düşünürsek her şey ilköğretim döneminde başlıyor.

İlköğretim Haftası Pano Örneği: Her Çocuk Keşfedilmeye Hazır Bir Yıldızdır.

Her Çocuk Keşfedilmeye Hazır Bir Yıldızdır.

Eğitim bir insan hakkıdır, kalkınmanın önemli bir motorudur ve yoksulluğu azaltmak, sağlığı iyileştirmek ve cinsiyet eşitliği, barış ve istikrarı sağlamak için en etkili araçlardan biridir. Gelir açısından yüksek ve sabit getiri sağlamanın yanı sıra fırsat eşitliğinin sağlanmasında en önemli unsurdur.

NOT: Bu yazı nkfu.com sitesi için yazılmış ve telif hakkı bulunan bir yazıdır. Yazının izinsiz olarak diğer web sitelerinde yayınlanması yasaktır. Kopyalayan web siteleri hakkında kanuni işlem yapılacaktır.


Leave A Reply