İlköğretim Haftası İle İlgili Yazı

35

İlköğretim haftası ile ilgili yazı. İlköğretim haftasının neden kutlandığı ve ne anlam ifade ettiği ile ilgili güzel bir yazı. İlköğretim ne demek ve ilköğretim ülkemiz için neden önemlidir?

İlköğretim Haftası İle İlgili Yazı

Advertisement

İlköğretim Haftası İle İlgili Yazı

Her yıl Eylül ayının üçüncü haftası okuma yazma öğrenmenin sevinci ve mutluluğunun yaşanması için İlköğretim Haftası olarak kutlanmaktadır.

Okuma yazma ilkokulun ilk sınıfında öğrenilir. Yurdumuzda ilkokula gitme yaşına gelen çocukların hepsi ilkokula gitmek zorundadır. Kanunlarımıza göre ilköğretim zorunludur ve devlet okullarında ücretsizdir.

Okuma yazmanın çeşitli yönlerden anlam ve öneminin anlatıldığı bu haftaya okuma yazmanın öğrenildiği ilköğretimin adı verilerek İlköğretim Haftası denmiştir. 1961 yılında çıkarılan kanunla eylül ayının üçüncü haftası İlköğretim Haftası olarak kabul edilmiştir.

İlköğretim; okumanın, anlamanın, görmenin ve görebildiğinden anlam çıkarmanın, ders almanın, düşünmenin, zekayı terbiye etmenin yani kültürün temellerinden atıldığı yerdir. Atatürk’ün dediği gibi Türkye Cumhuriyeti’nin temelidir. Çağdaş uygarlık yolunda en büyük engelimiz olan cahilliğin yok edildiği, ortadan kaldırıldığı yer ilköğretim kurumlarıdır.

Advertisement

Genç beyinlerin insanlığa hizmeti, vatan ve millet sevgisini, bağımsız ve şerefli, yaşamayı öğrenmeye başladığı yer de ilköğretimdir.

Milli birlik ve beraberliğe, milli ahlak ve terbiyeye giden yolun güvenli başlangıcı da ilköğretim değil midir?

İlköğretim Haftası geleceğin güvencesi, barış dünyasının çiçekleri, hepimizin gururu olan öğrencilerin sevinç ve övünç günleridir. Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık yolunu aydınlatan medeniyet meşalesinin yakıldığı gündür.

İlköğretim Haftası; her yıl Milli Eğitim Bakanının medya organlarında yaptığı konuşma ve ya yazılı açıklama ile başlar. Hafta boyunca radyo, televizyon, gazete ve internet üzerinden okuma yazmanın önemi belirtilir. Okuma yazma bilmeyenler, okuma yazma öğrenmeye çağrılır. İlköğretim, okuma yazma ile ilgili güzel ve özlü sözler yayınlanır. Ancak en büyük etkinlikler okullarda gerçekleştirilmektedir. Tüm öğrenciler Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan ilerleyip bilimin ışığında yürümeye davet edilmektedir.

İlköğretim Haftası’nın başladığı gün yurdumuzun bütün ilkokul ve ilköğretim okullarında törenler yapılır. Okul müdürü ve öğretmenler, haftanın anlam ve önemini anlatırlar. Öğrenciler şiirler okuyup şarkılar marşlar söylerler. Milli oyunlar ve rontlar oynarlar. Okulun salonuna dershanelere ilköğretimle ilgili atasözleri ve güzel sözler yazılı afişler asılır. Kutlamaya hafta boyunca sınıflarda devam edilir.

İlköğretim Haftası sizin bizim hepimizin haftasıdır. Sevinelim, çoşalım ve eğlenelim. İlköğretim Haftamız kutlu, yaşamımız başarılı ve mutlu olsun.

Advertisement


35 yorum

Leave A Reply