İlköğretim Haftası Ne Zaman ve Niçin Kutlanır?

1

Okulların açıldıktan sonra ilk olarak kutlanan hafta olma özelliğini taşıyan İlköğretim Haftası ne zaman, neden, niçin kutlanır?

Yaşasın Okullar Açıldı - İlköğretim Haftası Resimleri

Advertisement

İlköğretim Haftası Ne Zaman ve Niçin Kutlanır?

İlköğretim haftası her yıl okulların açıldığı ilk hafta kutlanan bir haftadır. Hem devlet hem de resmi tüm okullarda çeşitli etkinlikle ile kutlanmaktadır. Genellikle Eylül ayının 2. ya da 3. haftası açılan okullarda ilk hafta kutlanmaktadır. Bu sebeple kesin tarih verilmemektedir. Okullar hangi hafta resmi olarak açılıyorsa işte o hafta “İlköğretim Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Bir düşünür eğer bir ülkeyi yıkmak istiyorsanız o ülkenin eğitim sistemini bozun demiş. Yani anlayacağınız eğitim öğretim oldukça önemli bir konu. Türkiye Cumhuriyetinin Atatürk’ün dediği gibi ilelebet yaşayabilmesi için eğitimin mutlak suret ile modern yöntemler ile devam ettirilmesi mecburidir. Bu konuda öğrencilerinde bilgilendirilmesi ve bu konuda farkındalık yaratabilmek için İlköğretim Haftasında türlü türlü çeşitli etkinlikler ile aslında öğrencilere neden okulda oldukları, okulun kendilerine ne katacağını ve eğitimli bir toplum nerelere kadar ilerleyebileceği anlatılmak istenmektedir.

Her öğrencinin ve öğretmenin belirli rutin kalıplar dışında mutlaka İlköğretim Haftası ile ilgili olarak çeşitli etkinliklere katılıp bu konuda bilinçlendirme çalışmalarına katılmaları ve anlatılan konuları özümsemeleri son derece önemlidir. Artık ülkeler arasındaki yarışın savaş meydanlarından teknolojiye ve üretime kaydığı bu dönemde eğitim olmazsa olmazımızdır. Bu sebeple İlköğretim Haftası büyük bir coşku ve neşe ile okullarda kutlanmalıdır.

Advertisement


1 Yorum

Leave A Reply