İlmi Siyaset Dersi Almak Ne Demektir? Deyimin Anlamı ve Hikayesi

0

İlmi Siyaset Dersi Almak ne demektir? İlmi Siyaset Dersi Almak deyiminin anlamı ve hikayesi nedir? Deyimin açıklaması hakkında bilgi.

İlmi Siyaset Dersi Almak Anlamı;

Bu deyim, “bir işin inceliklerini, ayrıntılarını öğretmek, bilinmeyen sırrını vermek” anlamında kullanılır.

İlmi Siyaset Dersi Almak

Deyimin Hikayesi;

Hayvanlar âleminde kurnazlığı ile meşhur tilki, bir gün ormanlar kralı aslanın yavrusunu ininden gizlice kaçırmış. Aslan yuvasına dönüp yavrusunun olmadığını görünce ormanı ayağa kaldırmış, heybetli kükremesiyle: “Bütün ormanda yaşayan kim varsa inimin önünde toplansın. Hangi hadsiz benim yavrumu kaçırmaya cesaret eder, ben ona gününü göstereceğim.”

Bu emir üzerine ormanın bütün hayvanları aslanın önüne dizilmiş. Olanı biteni uzaktan izleyen tilki de hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi kurdun yanına sokulmuş. Aslan kükremiş: “Hangi densiz benim yavrumu kaçırdı? Bilen varsa çıksın ortaya. Yok, bulamazsanız bunu kimin yaptığını, topunuzu birden cezalandırırım.” deyince tilki kurnazlıkla kurdun kulağına fısıldamaya başlamış: “Kurt kardeş, bunların hepsi oyun aslında biliyor musun? Gerçekte kralımızın yavrusu kaçırılmada O kendi yerine cesur bir kral bulabilmek için böyle bir plan yaptı. Kendisi yaşlandığı için tahtını devredeceği cesur birini arıyor. Bu işe en çok sen layıksın. Hadi çık ortaya!”

Kurt tilkinin sinsiliğini bildiğinden kendince onun tuzağına düşmemek için: “Öyle dersin ama bugüne kadar senin yüzünden başıma gelmedik kalmadı. Daha geçen gün “Gir şu bağa, benim fermanım var, bağcının hayatını kurtardım. Bize kimse dokunamaz” demiştin de ne dayaklar yedim. Şimdi de kral yerine adam arıyor diyorsun, ya yine atıyorsan deyince tilki: “Benden söylemesi, sen bilirsin, o zaman başına gelene katlan. Şu geyikler kral olursa o zaman ormanda et yerine ot yersin” diye iyice kurdun kanına girmiş: “Ya dediği doğruysa, ben nasıl şu geyiklerin idaresine girerim.” Bir an gafletle: “Ben çaldım yavrunu diye ortaya atılmış.

Aslan şaşkınlıkla: “Peki demek öyle. Gel bakalım kurt efendi, seninle özel bir konuşma yapalım” deyip inine almış kurdu. Zavallı kurt herhalde bana tahtını verecek diye sevinerek gururla yürümüş ine doğru. İkisi de içeri girdikten biraz sonra içeride kıyamet kopmuş. Bir yandan toz duman bir yandan da şiddetli darbe sesleri geliyormuş. Herkes şaşkınlık ve merak içindeyken tilki yüksek bir yere çıkıp hayvanları sakinleştirmiş:

“Endişe etmeyin, arkadaşlar. Kralımız kurt kardeşe ilm-i siyaset dersi veriyor” demiş.


Leave A Reply