İmdat İşareti Nedir?

0
Advertisement

İmdat işareti nedir? Gemilerde tehlike durumunda imdat çağrısı nasıl yapılır, imdat işareti nasıl verilir, hakkında bilgi.

İmdat İşareti

İmdat İşareti; gemilerin denizde yardım istemek için kullandıkları sinyal sistemidir. Çok eskilerden beri kullanılagelen imdat işaretleri olduğu gibi, uluslararası deniz trafiği kurallarına göre belirlenmiş işaret yöntemleri de vardır.

Bunların başlıcaları:

1) Ateş yakmak, kırmızı ışık yayan paraşüt-lü işaret fişeği atmak, turuncu duman işareti vermek ya da altına küre ya da benzeri bir işaret yerleştirilmiş dörtgen bir bayrağı direğe çekmek gibi görsel işaretler,

Advertisement

2) düzenli aralıklarla tekrarlanan silah ya da roket atışları, sis kornasının sürekli çalınması gibi ses sinyalleri,

3) Mors alfabesiyle SOS vermek, uluslararası işaret kodu NC grubunu belirtmek ya da telsiz telefonla, günlük konuşmalarda “Mayday” (Fransızca m’ai-der: “yardım et”) yayımlamak gibi telsiz sinyalleridir. İmdat çağrısında bulunan gemiler, telsiz telgraflarla 12 tane dört saniyelik çizgi sinyali vererek ya da telsiz telefonun iki ayrı kanalından dönüşümlü olarak 30 ve 60 saniyelik değişik tonlardan ses sinyalleri yayınlayarak öteki gemilerden yardım isteyebilirler.


Leave A Reply