İmralı Adası Nerede?

0
Advertisement

Üzerinde bulunan cezaevi ile ülke gündeminden düşmeyen İmralı Adası nerededir? İmralı Adası ile ilgili bilgilerin yer aldığı yazımız.

İmralı Adası

Marmara Denizi’nin doğu yarısında Bozburun’a l9-20 km. uzaklıkta bir adamızdır. Güney Marmara kıyılarına daha yakındır, İmralı’nın en güney noktası olan Sığburun’la surlu nehri çatal ağzı arasındaki uzaklık 12,5 km. dir. Yüzölçümü 20 kilometrekare olan adanın uzunluğu kuzeyden güneye 8 km’dir. En geniş yeri kuzeyde 3 km. yi bulur. Bu genişlik adanın bir boğum teşkil ettiği orta kesimde 620 metreye kadar iner Adanın en yüksek noktası kuzeyde bulunan 209 m. yüksekliğindeki Türk Tepe’dir (eski adı: St. Korti). Çakmak Tepe (160 m.) ve 158 m. yüksekliğindeki İnönü Tepe (eski adı: St. Villatore) adanın diğer önemli tepeleridir.

İmralı adasına Rumlar Kalolimnos demekte idiler. Adada pek ehemmiyetli olmamakla beraber birkaç tarihi eser vardır. Bunlar arasında İmralı’nın doğu limanına hakim ve deniz seviyesinden 50 metre yükseklikte bulunan mermer sütun başlıkları ile Saraç Deresi’nde ki Aya Sotiras manastırı kaydedilmeye değer.

Eskiden adada üç tane Rum köyü vardı. Bunlar soğan tarımı, bağcılık, kozacılık, zeytincilik, ve balıkçılıkla geçinirlerdi. 1922’den 1935 yılına kadar tamamen boş kalan İmralı adasında 8/11/1935’te Adliye Vekaleti tarafından bir cezaevi kuruldu. Bugün adaya mahkûmlar ve cezaevinde vazifeli olanlardan başkası girememektedir.

Advertisement

Leave A Reply