İnce Bağırsak ve Kalın Bağırsak Görevleri

3

Bağırsak nedir? İnce ve kalın bağırsağın vücudumuzdaki görevleri, yapısı ve özellikleri, bağırsaklar hakkında bilgi.

Bağırsak; Hayvanlarda ve insanlarda sindirim borusunun mideden anusa kadar olan kısmına «bağırsak» denir. «İnce bağırsak», «kalın bağırsak» olmak üzere ikiye ayrılır. Genel olarak et yiyen hayvanlarda bağırsaklar daha kısa, ot yiyenlerde daha uzundur. İnsanın 10 metre kadar uzunlukta olan bağırsaklarının 8 metresi ince, 2 metresi de kalın bağırsaktır.

Advertisement

İnce Bağırsak

İnce bağırsak 3-5 santimetre çapında, 7-8 metre uzunluğunda bir boru biçimindedir. Midenin alt deliğinden başlayarak karın boşluğunun içinde uzanır. Başlangıç kısmına «onikiparmak bağırsağı» (Duodenum) denir. Onikiparmak bağırsağı pankreasın baş tarafını çevreleyen bir kıvrım biçimindedir, uzunluğu 30 santim kadardır. Buraya safrayı getiren kanalla pankreas usaresini getiren kanallar açılır.

İnce bağırsak, yarımdaire biçiminde birtakım büklümlerle, karın boşluğunu doldurur. Karın zarı askısı ile karnın arkasına tutturulmuştur. Bu bağın müsadesi oranında karın boşluğunda hareket edebilir.

İnce bağırsakların içi «tümür» adı verilen kadife tüyünü andırır, incecik ve küçücük çıkıntılarla çevrilmiştir. Bağırsağın iç yüzünün alanını çoğaltan bu tümürlerin içinde kan ve lenf damarcıkları bulunur. Mideden bağırsaklara gelen sindirilmiş besin maddelerini bu kadife tüyü gibi çıkıntılar emer. Şekerli ve azotlu besin maddeleriyle madensel tuzlar kan damarlarına, yağlar da lenf damarlarına geçer.

Advertisement

Kalın Bağırsak

Kalın bağırsak 8 santimetre çapında, 2-3 metre uzunluğunda bir boru biçimindedir. İnce bağırsak kalın bağırsakla sağ kasığın hemen altında birleşir. Kalın bağırsağın bu kısmında eldiven parmağı gibi bir kısım vardır ki buraya «körbağırsak» denir. Bunun bir de 8 santim kadar uzunlukta incecik bir çıkıntısı vardır ki buna da «ek» anlamına «apandis» adı verilir. Bunun zamanla içine dolan hazmolmamış besin maddelerinin etkisiyle iltihaplanmasına da «apandisit» denir.

Kalın bağırsak sağ kasıktan yukarıya doğru çıkar, midenin altından düz olarak geçtikten sonra aşağıya doğru iner. Böylece, ince bağırsakların etrafında bir çerçeve meydana getirmiş olur. Aşağıya inen kısım sol kasığın altında ortaya doğru S biçiminde kıvrılır, leğen boşluğunun ortasından dikine iner. Biraz genişledikten sonra «göden» adı verilen düz bir kısımla anusta sona erer.


3 yorum

Leave A Reply