İncir Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

0

İncir ağacı nasıl yetiştirilir? İncir fidanı ne zaman ve nasıl dikilir? İncir ağacı gübreleme, sulama, yetiştirme hakkında bilgi.

Advertisement

İncir (Ficus Carica) Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

İncir, yetiştirmesi en kolay meyvelerdendir. Hızlı büyür. Bodur bir görüntüye sahiptir. Kökleriyse tahmin ettiğinizden çok daha uzundur. Yüzlerce metreye kadar uzanabilir. Aman evinizin çok yakınına dikmeyin. Kökleri o kadar kuvvetlidir ki, duvarı bile yıkabilir. Kanalizasyonu patlatabilir. Ağacı daha sonra kesmek isteseniz bile köklerini tamamen sökmeniz zordur. Kuşlar incire bayılır. Yedikleri meyvenin tohumlarını, dolaşırken düşürebilirler. Bu da, ağacın istemediğiniz bir alanda köklenmesine neden olur. Böyle bir durumda gelişmeye başlamadan sökmeniz doğru olur.

Kaliteli ve gübreli toprak onun için idealdir. Dört mevsim fidesini dikebilirsiniz. Bahçenizin güzel bir alanını ona ayırın. Fidenin iki kat genişliğinde ve boyunda bir çukur açın. içine köklendirme gübresi ve ince kum koyun, iyi cins gübre ve orman toprağı ekleyin. Dallan çok kırılgandır. Bir desteğe bağlayarak ona güç verin. Can suyunu unutmayın. Eylül ayında baldan tatlı meyvelerini afiyetle yiyeceksiniz.

Advertisement


Leave A Reply